26 Şubat 2024

Yolsuzluk, rüşvet, uyuşturucu: Güney Kore’de neler oluyor?

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon iktidara geldiğinden beri eşinin skandallarıyla uğraşıyor. Başkan Yoon'un, sürekli yolsuzluk ve rüşvet skandalına karışan eşini gündemden düşürmek için, ünlüleri kurban olarak seçtiği iddia ediliyor. Geçtiğimiz aylarda aracında ölü bulunan ünlü aktör Lee Sun Kyun'un bu skandalları unutturmak için seçilen kurbanlardan biri olduğu iddia ediliyor. Peki gerçek ne?

Dünya Halyu furyasının etkisi altında. Güney Kore’nin oyuncuları, şarkıcıları, sanatçıları dünya gündeminde yaptıkları işlerle sık sık adından söz ettiriyor. Adını Oscar’la taçlandıran Parazit filminin yıldızı Lee Sun Kyun’un geçtiğimiz ay aracının içerisinde intihar etmesi Halyu dalgasının görünmeyen yüzünü merak ettirdi.

Uyuşturucu kullanmak suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılan Lee Sun Kyun, bir sabah Seul’de aracının içinde intihar ederek yaşamına son vermeyi seçti. Ünlü aktörün ölümü, ülke gündemini bir anda değiştirdi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Sook Yeol’un eşi Kim Keon Hee’nin yolsuzluk iddiaları bir anda unutuldu ve ülkede sadece ünlü oyuncu Lee Sun Kyun ve Bigbang müzik gurubunun solisti G Dragon’un uyuşturucu kullandıkları iddiası konuşulmaya başlandı. Akıllardaysa tek bir soru vardı: Acaba uyuşturucu iddiaları paravan mıydı?

BAŞSAVCILIKTAN DEVLET BAŞKANLIĞINA

Cumhurbaşkanı Yoon Sook Yeol, aslında hukuk kökenli. Yoon Sook Yeol, uzun yıllar savcılık yaptıktan sonra Seul Merkez Bölge Savcılığı’nda aralıklı olarak başsavcı olarak görev yaptı. Hatta Güney Kore’nin 11. ve ilk kadın Devlet Başkanı Park Gyeun Hye’nin yolsuzluk ve görevi kötüye kullanmaktan 25 yıl hapis cezası almasını sağlayacak kadar güçlü bir savcıydı.

YOLSUZLUKLAR KARŞISINDA DEVLET BAŞKANINI HAPSE ATTIRINCA SİYASET BASAMAKLARINI TIRMANDI

Savcılık ve başsavcılık yaptığı dönemlerde katı ve adil görünmesiyle siyaset basamaklarını bir bir tırmanan Yoon Sook Yeol, 2012’de evlendiği eşi Kim Keon Hee’nin yolsuzluk ve rüşvet skandallarıyla emin adımlarla oturduğu koltuğunda sallanmaya başladı.

Eşi hakkında ortaya atılan iddialara sessiz kalmayı seçen Başkan Yoon, muhalefetin ve savcıların hazırladıkları iddianamelere göre, eşinin ‘Hisse senedi manüpilasyonu’ ve ‘rüşvet’ suçlarından yargılanabilmesi için hazırlanan yasa tasarısını veto etti. Başkan Yoon’un yasa tasarısını veto etmesinin üzerinden çok geçmeden First Lady’nin adı bir skandala daha karıştı. First Lady bu kez Kuzey Kore bağlantılı bir papazdan 2 bin 250 dolarlık lüks bir Dior çanta alırken kameralara yakalandı.

BİR YANDA UYUŞTURUCU BİR YANDA RÜŞVET!

27 Aralık sabahı Seul’ün otoparklarından birinde araç içerisinde bulunan ceset haberi gündemi bir anda tepetaklak etti. Herkes First Lady’i konuşurken intihar etmiş halde bulunan ceset daha fazla gündeme geldi. Çünkü intihar eden kişi sıradan bir vatandaş değil, Oscar’la adını bir çok ülkede duyuran ‘Parazit’ filminin yıldızı Lee Sun-Kyun’du.

Çok değil, bir kaç hafta önce First Lady hakkında peş peşe iddialar ortaya atıldığında o ve Bigbang Grubu’nun solisti G Dragon, uyuşturucu kullandıkları iddialarıyla gözaltına alınmıştı. Bu suçlamaların ardından ünlü aktör Lee Sun-Kyun’un tüm işleri iptal edilmiş, hayranları ve halk tarafından aşağılanmış, basın tarafından adeta taşlanmıştı.

Lee Sun Kyun’un, bu suçlamalara daha fazla dayanamayarak intihar ettiği iddia edildi. Kyun’un uyuşturucu testlerinde uyuşturucu kullanmadığının ortaya çıkması bile onu yaşamaya teşvik edemedi.

BU SEFERKİ KURBAN HANGİ ÜNLÜ OLACAK?

First Lady’nin Kuzey Kore bağlantılı papazdan Dior marka pahalı ve lüks bir çanta aldığı görüntülerinin kameralara yansıması Devlet Başkanı Yoon ve Halkın Gücü Partisi’ne olan güveni yeniden sarstı.

Adaletsizlik ve yolsuzluklara sert cezalar vermesiyle ünlenen Başkan Yoon’un eşinin suçlamalardan yargılanmaması için yasa tasarısını veto ettirmesinin ardından patlak veren skandalın sonrasında gözler diğer ünlülere çevrildi.

Acaba bu sefer sıra kimdeydi? Paravan görevini kim üstlenecekti? Ya da doğru şekilde soralım: Acaba, First Lady’nin skandallarını unutturmak için hangi ünlü isim kurban edilecekti?