10 Mart 2024

Her ayrılık yeni bir başlangıç mıdır? ‘İlklerin’ adamı Jürgen Klopp…

İflasın eşiğindeki bir kulübü Şampiyonlar Ligi finaline taşıyan, 30 yıllık kupa hasretine son veren, futbola sayısız yıldızlar kazandıran ve taraftarın adına şarkılar yaptığı bir antrenör düşünün. O her gittiği en iyilerden biri yaptı. Takımı en iyisi oldukça, O da en iyisi oldu. İşte Alman hoca Jürgen Klopp'un başarılarla dolu hikayesi...

Futbolculuk kariyerinde üst düzey takımlarda hiç oynamadı Klopp. Uzun yıllar formasını giydiği Mainz’da futbolculuktan emekli olduktan sonra takımın başına getirildi. Önce kümede kalmayı kıl payı başaran takım, diğer yıllarda Bundesliga’nın kapısına kadar dayandı. 2004’te ise Klopp’lu Mainz, 1951’den bu yana tarihinde ilk kez Bundesliga’ya çıkma başarısı gösterdi.

Mainz’ı bir üst lige yükselten Klopp, böylelikle gelecekte edineceği başarıların sinyalini vermeye başladı. Nitekim Mainz’ın ilk Avrupa tecrübesini yaşamasını sağlayan da yine Klopp olmuştu. Alman teknik direktörün o gün temelini oluşturduğu takım 2009 yılından bu yana Bundesliga’da oynayarak, ligin gediklilerinden biri olmayı başardı.

DORTMUND’DA YENİ YAPILANMA

Klopp, futbolculuk kariyeri dahil olmak üzere 18 yıl Mainz’a hizmet etti. Kulübe ilkleri yaşatan Alman teknik direktörün ayrılık vakti de gelmişti. 2008 yılında adını dünyaya duyuracağı Borussia Dortmund tesislerinden içeriye ilk adımını attı.

Klopp’un yeni takımında işi bir hayli zordu. Çünkü takım iflasın eşiğine gelirken, yeni bir yapılanmanın başlangıcını yapıyordu. Nitekim Dortmund yönetimi, Jürgen Klopp’u bu yapılanmanın öncüsü olarak düşünmüştü.

Sarı-Siyahlılarla yeni bir maceraya atılan Klopp’un ilk işi eski takımından öğrencileri olan Subotic ve Mohamed Zidan’ı transfer etmek oldu. Kulüp yönetimi bir yandan gelir elde edeceği yeni kaynaklar ararken, Klopp’un görevi ise sportif başarıydı. Klopp altyapıdaki oyuncularına yönelerek takımı gençleştirme politikasına gitti. Genç ve dinamik kadroyu kurmayı başaran Klopp, öğrencileriyle birlikte Dortmund’un eski şaşalı günlerine döneceğinin sinyalini verdi.

GENÇ YILDIZLARLA BAŞARIDAN BAŞARIYA KOŞTU

Borussia Dortmund, Götze, Reus, Lewandowski, Subotic, Hummels ve Nuri Şahin gibi genç yıldızlarıyla yeni bir jenerasyon yarattı. 2011 ve 2012’de Bundesliga şampiyonu olan Dortmund’un planları işe yaramıştı. Lig kupasını da kazanan Sarı-Siyahlılar Şampiyonlar Ligi’nde final oynayarak, genç futbolculardan istediği verimin fazlasını aldı. Bu başarının arkasında ise yönetimin tam yetki verdiği ve güvendiği isim olan Jürgen Klopp vardı.

Klopp, Dormund’a oynattığı oyun ile bir ikon haline geldi. Yetiştirdiği ve yıldızı parlattığı birçok genç futbolcusundan bazılarını ezeli rakibine, bazılarını ise dünyanın en iyi takımlarına kaptırdı. Artık Dortmund’un başarıdan başarıya koşan hırslı takımı yoktu. 2 Bundesliga şampiyonluğunun ardından ligin zirvesinden uzak kalan Dortmund’tan da ayrılık vakti geldi. Klopp, kulüple sözleşmesi olduğu halde sezon sonu takımla yollarını ayırdı.

Klopp, futbolculuk kariyeri de dahil olmak üzere 48 yıl boyunca Alman kulüplerinde görev aldı. Artık Almanya sınırlarından dışarı çıkma vakti gelirken, Klopp’un rotası ada ülkesi İngiltere olacaktı. Böylelikle Jürgen yeni bir hikaye yazmak için Premier Lig’in köklü kulübü Liverpool’un başına getirildi.

Klopp’un buradaki görevi açıkça ona söylenmişti. Taraftarın hasret çektiği Premier Lig şampiyonluğu…  Tıpkı Dortmund’daki gibi genç bir jenerasyon oluşturan Kloop, Mohamed Salah transferiyle elini güçlendirdi. 2018/2019 sezonunda rakibi Manchester City karşısında 1 puanla şampiyonluğu kaçıran takım, Şampiyonlar Ligi’ni kazandı. Klopp, Dortmund’da kazanamadığı Şampiyonlar Ligi kupasını Liverpool’da kaldırmayı başardı.

Liverpool Klopp önderliğinde çok güçlü bir kadro meydana getirdi. Klopp ve öğrencileri 2019/2020 sezonunda 30 yıllık hasrete son verseler de buruk bir şampiyonluk yaşadılar. Çünkü o sezon lig, Covid-19 yani pandemi dönemine denk geldiği için taraftarlar 30 yıl sonra gelen şampiyonluğa pek sevinemediler.

Kurt hoca 2015’te Ada temsilcisine ayak bastığı günden bu yana 8 kez kupa kaldırma başarısı gösterdi. Sezon sonu takımdan ayrılacağını açıklayan Klopp’un 9 yıllık Liverpool macerası da artık son bulacak. Klopp’un önce Mainz, sonra Dortmund’daki her ayrılığı başka bir başlangıcı oldu. Peki Liverpool’dan ayrılacak olan Klopp, yeni takımında nasıl bir başlangıç yapacak? Hep birlikte izleyip göreceğiz…