9 Mart 2024

İstanbul’da kurulan Yunan kulüplerinin bizden bir hikayesi!

Osmanlı'nın son yıllarında İstanbul'un güzide şehri Beyoğlu'nda kurulan Yunan takımlarını biliyor musunuz? Aslında futbolseverlerin yakından tanıdığı bu takımlar bir dönem Avrupa'daki turnuvalara Türk temsilcisi olarak katılıyordu. Gelin günümüzde adını Avrupa'ya duyurmuş İstanbul'da kurulan Yunan takımlarına göz atalım.

1. Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında, İstanbul’da Kostas Vasilidis ve Rum azınlıklar, Beyoğlu’nun Pera semtinde Pera Kulübü’nü kurar. İstanbul’daki turnuvalarda boy gösteren takımın faaliyetleri, Dünya Savaşı nedeniyle birçok kez kesintiye uğrar.

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasından birkaç ay sonra Avrupa turnesine çıkan Pera Kulübü, Fransa’da düzenlenen bir turnuvaya katılır. Avrupa’da Atina karmasını mağlup etmeyi başaran takım, Fransız kulübü Marsilya ile yaptığı maçtan da galip ayrılır. Pera takımının bu galibiyet sonrası kaderi değişecektir.

GİDEN FUTBOLCULAR GERİ DÖNMEDİ

Fransa’daki turnuvaya ‘İstanbul Şampiyonu’ ünvanıyla katıldığını öğrenen Fransız temsilciler, Pera Kulübü’nü FIFA’ya şikayet eder. Fransa Federasyonu turnuvayı iptal eder ve Pera Kulübü’nün Avrupa serüveni son bulurken, Peralı Rum futbolcular, savaşı kazanan Türklerin kendilerine zarar vereceğini düşünerek İstanbul’a dönmeme kararı alır. Bazı futbolcular Fransa’da kalırken, takımın diğer üyeleri Yunanistan’a gitmeye karar verir.

Yunanistan’a giden Peralı futbolcular ve yöneticiler 1924 yılında “Athlitiki Enosis Konstantinoupoleos” yani AEK’yi kurar. AEK’nin Türkçe karşılığı Konstantinopolis Atletik Birliği’dir. Renkleri de Pera Kulübü’nün renkleriyle aynıdır. Siyah-Sarı…

AEK’DAKİ İÇ ANLAŞMAZLIKLAR

AEK ilk olarak İstanbul’dan gelen Rumları bir arada tutmak, sosyalleşmek için kurulan bir kulüptü. Ancak iç anlaşmazlıklar nedeniyle bir grup AEK yöneticisi takımdan ayrılarak PAOK takımını kurar. PAOK’un açılımı ise, “Panthessalonikeios Athlitikos Omilos Konstantinoupoliton” yani “Konstantinopolislilerin Pan-Selanik Spor Kulübü” olarak geçer. PAOK’un kurulmasıyla da aralarında tatlı sert bir rekabet başlar.

KIBRIS OLAYLARI SPORA DARBE VURDU

AEK 1950’li yıllarda birçok kez Türkiye’ye gelen ve İstanbul kulüpleri Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş ile dostluk maçları yapar. Fakat Kıbrıs olayları sonrası artan milliyetçilik faaliyetleri Türkiye ve Yunanistan arasında krize neden olur. Olaylardan sonra AEK ile olan ilişkiler günden güne yok olur.

YUNANİSTAN’DA AEK, TÜRKİYE’DE BEYOĞLU

AEK ve PAOK, Yunanistan Süper Lig’inde mücadele ederken, 1923 yılında yani Cumhuriyet’in ilanından sonra Pera Kulübü de isim değişikliğine gider. İstanbullu Rumların kurduğu Pera Kulübü adını Beyoğlu Spor Kulübü olarak değiştirir.

Beyoğlu Spor Kulübü uzun yıllar İstanbul Ligi ve Süper Lig’de mücadele eder. 1964’ten itibaren düşüşe geçen Beyoğluspor, 1987 yılında küme düştükten sonra bir daha profesyonel liglerde yer alamaz.

AEK’DEN 13 ŞAMPİYONLUK

Yunanistan’ın iki başarılı kulübü Panathinaikos ve Olimpiakos’tan sonra üçüncü büyük takımı olan AEK, geçtiğimiz sezon (2022-2023) Yunanistan Süper Ligi şampiyonu olarak 13. lig kupasını kaldırdı. PAOK’un ise ligde 3 şampiyonluğu bulunurken, Beyoğluspor iki Yunan takımının gölgesinde kaldı. Aynı zamanda bu sezon Avrupa Konferans Ligi turnuvasının finali AEK takımının Ayasofya isimli stadında oynanacak.