26 Şubat 2024

Giderek normal insanlara benziyor… Elon Musk’ın robotu Optimus’tan yeni video geldi

Okan Güleş
Okan Güleş Bilim ve Teknoloji editörü
Tesla'nın ürettiği insan benzeri robot Optimus Gen 2, üretildiği laboratuvar içinde dolaştı. Tesla, Optimus Gen 2'nin ilk olarak üretim tesislerinde kullanılacağını ve kullanışlılığı kanıtlandıktan sonra satışa sunulacağını açıkladı.

Bundan 20-30 yıl önce bilim-kurgu filmlerinin gerçek olacağını söyleseler, hayatta inanmazdık. Fakat öyle bir çağa girdik ki, artık robotları ve yapay zeka teknolojilerini konuşuyoruz. 

‘Terminatör’ filmi, aslında bize yıllar önce gelecekte nasıl bir senaryo olacağının sinyallerini vermişti. Elbette Skynet projesinde robotlar yoldan çıkmış ve insanları yok etmeye programlanmıştı; neyse ki şu an için durum bu kadar vahim değil… Ama bu, gelmeyeceği anlamına da gelmiyor…

Dünya, artık yeni çağında insansı robotlara da yer veriyor. Elon Musk ve daha birçok dev şirket, artı kendi insansı robotlarını geliştiriyor, bunları iş dünyasına kazandırıyor.

Bunlardan biri de Elon Musk’ın insansı robotu Tesla Optimus. Son birkaç yıldır gelişimi devam eden bu robot, Aralık ayında yeni versiyonu Optimus Gen 2 ile güncellendi. 

TIPKI BİR İNSAN GİBİ

Musk, daha önce fabrikada çırılçıplak, herhangi bir kaplaması olmayan robotu yürür halde paylaşmıştı. 

Bu paylaşımdan birkaç ay sonra Tesla, resmi hesabı üzerinden bu kez de Optimus Gen 2’nin tam donanımlı, tıpkı bir insan gibi yürüdüğü anları paylaştı. O anlar sosyal medyada da epey beğeni kazandı.

Videoda robot için, “Günlük adım hedefini tamamlıyor” açıklaması kullanıldı. Daha önceki paylaşımla karşılaştırıldığında Optimus’un şu an; yürüyüş sırasında adımlarının daha stabil, hareketlerinin daha yumuşak ve norma bir insan gibi yürüdüğünü söylemek mümkün.

Daha dikkatli baktığımızda bilek ve her parmak esnek bir şekilde hareket edebiliyor. Üstelik yumurtaları alıp tepsiye koyabilirken, önceki nesle göre %30 daha hızlı olduğunu belirtmekte fayda var. 

Tesla, Optimus Gen 2’nin ilk olarak üretim tesislerinde kullanılacağını ve kullanışlılığı kanıtlandıktan sonra şirketin robotu satmaya başlayacağını söyledi. 

Şirketin sahibi Musk ise, robota olan talebin 10 ila 20 milyar adede ulaşabileceğini iddia ediyor. Bakalım, gelecek bizlere neler gösterecek…

Derleme: Anntürkiye.com