17 Mart 2024

Ev konforunda sanat: Sanal müzeleri ziyaret ettiniz mi?

2024 yılı itibariyla yüzümüzü kesin olarak teknolojiye dönmüş bulunuyoruz. Önümüzdeki 10 yıl boyunca da (malum Satürn, Kova burcuna geçti!) teknolojinin nimetlerinden hayatın her detayında yararlanacağız.

Müze gezerek eserleri yakından incelemek sanat tutkunları için vazgeçilmez olsa bile; Türkiye ve dünyadan birçok müzeyi sanal olarak evinizin konforunda gezebiliyorsunuz. Meraklı sanatseverler için müthiş bir imkan sunan, Türkiye ve dünyadaki sanal müzeleri daha yakından inceleyelim…

Tüm dünyada uzun yıllardır sanal müze kavramı sanatseverleri heyecanlandıran bir olgu. Ülkemizde popüler hale gelmesi ise pandemi dönemiyle başladı. Müze, sergi ve ören yerlerinin ziyarete kapatılmasıyla birlikte, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hayata geçirdiği sanal müzeler büyük ilgi görmüştü. 2020 yılında sanal müze uygulaması hayata geçirildiğinde, tarihin sıfır noktası olarak bilinen Göbeklitepe ise en çok ziyaret edilen bölge olmuştu.

sanalmuze.gov.tr adresi üzerinden Türkiye’nin dört bir yanındaki müze ve ören yerlerini ziyaret edebilirsiniz. Adana Arkeoloji Müzesi, Adıyaman Nemrut Ören Yeri, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Aksaray Ihlara Vadisi Örenyeri, Ankara Cumhurbaşkanlığı Milli Mücadele Sergisi, Ankara Cumhuriyet Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara Polis Müzesi, Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi, Antalya Müzesi, Bayburt Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, Bitlis Ahlat Selçuklu Mezarlığı, Çanakkale Assos Ören Yeri, Çanakkale 1915 Hilal-i Ahmet Hastanesi Canlandırma Alanı, Çanakkale Anadolu Hamidiye Tabyası Çanakkale Savaşları Tarih Müzesi, Çanakkale Bigali Kalesi, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Çanakkale Kilitbahir Kale Müzesi, Çanakkale Mehmetçik Feneri, Çanakkale Troya Müzesi, Çocukça Şeyler: Geçmişten Günümüze Çocuk Oyuncak Sergisi, Çorum Müzesi, Çorum Boğazköy Müzesi, Çorum Boğazköy Hattuşa Ören Yeri, Denizli Hierapolis Ören Yeri, Denizli Laodikeia Ören Yeri, Diyarbakır Gre Filla Ören Yeri, Eskişehir İlk Halk Kütüphanesi, Eskişehir Odunpazarı Modern Müze, Efes Müzesi, Erzincan Müzesi, Erzurum Müzesi, Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, Hacı Bayram Veli Müzesi, Hatay Arkeoloji Müzesi, Hazine Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul Havalimanı Müzesi, İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, İzmir Atatürk Müzesi, İzmir Efes Ören Yeri, Konya Boncuklu Höyük, Konya Çatalhöyük Ören Yeri, Malatya Arslantepe Ören Yeri, Mersin Müzesi, Nevşehir Göreme Ören Yeri, Samsun Gazi Müzesi, Şanlıurfa Göbeklitepe Ören Yeri, Şanlıurfa Karahantepe, Şanlıurfa Müzesi, Uşak Müzesi ve Van Müzesi, Türkiye’den sanal olarak ziyaret edebileceğiniz kıymetli yerlerden…

 

DÜNYADAN SANAL MÜZELER

Evinizin konforundan, sıcak battaniyenizin altından çıkmadan; New York’un en gösterişli müzesinde gezinmeye, Amsterdam sokaklarından geçip sanat eserlerini incelemeye, Mona Lisa ile göz göze geldikten sonra Floransa’da eser incelemesi yapmaya hazırsanız başlıyoruz!

 

THE MUSEUM OF MODERN ART (MoMa), NEW YORK

Modern sanat dünyasında ilklere imza atan bir ikonik diyebiliriz MoMa için. Takvimler 1929’u gösterirken Manhattan’da kapılarını açan müze; konu modern sanat olduğunda en yetkili merci! İlk açıldığı yıl, sadece 9 esere ev sahipliği yapmış olması da muhteşem bir ironi. 1920’li yıllarda sanat ve sanatçıya karşı oldukça rahatsızlık verici bir tutuculuğun hakim olduğu bir ortamda doğan MoMa; deyim yerindeyse sanatçıların sığınağı haline gelmişti. Sanat dünyasına damgasını vuran Pablo Picasso, Henri Matisse, David Hockney, Salvador Dali, Ansel Adams gibi duayenlerin de eserlerinin bulunduğu müzede resim, fotoğraf ve video gibi çeşitli formlarda yaklaşık 200.000 eser bulunuyor. 

MoMa sanal gezinti için tıklayın.

 

VAN GOGH MUSEUM, AMSTERDAM

Post empresyonist tavrıyla sanat dünyasının dehası Vincent van Gogh’a (1853-1890) adanmış bir sergiye ne dersiniz? Modern resim algısını olgucu anlayıştan tamamen mistik bir boyuta taşıyan dahi sanatçının en geniş sanat eseri koleksiyonuna ev sahipliği yapan Van Gogh Museum; kalıcı koleksiyonunda Van Gogh’un 200’den fazla tablosuna, 500 çizimine ve 750’den fazla mektubuna ev sahipliği yapıyor. Müze sadece Van Gogh ile sınırlı kalmıyor; 19. yüzyılı kapsayan çeşitli sanat eserlerine de rastlamanız mümkün. 

Van Gogh Museum sanal gezinti için tıklayın.

 

THE METROPOLITAN MUSEUM OF ART, NEW YORK

Ortaçağ’dan 19. yüzyıla kadar; 5000 yılı aşkın sanat tarihini çatısı altında toplayan The Metropolitan Museum of Art; sanat dünyasının ikonikleri arasında ilk sırada yer alıyor. New York’un üç simgesel bölgesinden hayat bulan müze; Fifth Avenue, Breuer ve Cloisters binalarıyla sanata oldukça geniş bir yelpazede yaklaşıyor. 1870 yılında kurulan müze; Pablo Picasso, Edgar Degas ve Henri Matisse gibi ünlü isimlerin eserlerine de yer veriyor. Gidip gezdiğinizde neredeyse 2 gününüzü ayırmanız gereken müzeyi, online olarak dilediğiniz an, dilediğiniz yerde gezebilirsiniz. 

The Met sanal gezinti için tıklayın.

 

LOS ANGELES COUNTY MUSEUM OF ART (LACMA), LOS ANGELES

Güney Kaliforniya’nın neredeyse hayati bir parçası olan ve Amerika’nın batısındaki en büyük müze olan LACMA; uluslararası disiplinler tarafından da büyük bir öneme sahip. Her sene 1 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan LACMA’nın koleksiyonları tüm dünyayı ve neredeyse tüm sanat tarihini kapsıyor. Dünya çapında büyük önem taşıyan İslam sanatının en önemli ve geniş koleksiyonu da burada sergileniyor. Aynı zamanda modern sanatın dev isimleri Frida Kahlo, Diego Rivera ve Jose Clemente Orozco’nun eserlerine uzanan Latin Amerika sanatıyla da oldukça dikkat çekiyor. Sanat dünyasından bu denli çarpıcı bir etki yaratan LACMA’yı evinizden bile çıkmadan ziyaret ediyor olabilmek sanırım bu hayatta başınıza gelecek en kıymetli detaylardan! 

LACMA sanal gezinti için tıklayın.

 

THE UFFIZI GALLERIES, FLORANSA

Ortaçağ’dan modern döneme kadar geniş bir yelpazede, büyüleyen bir atmosferde sanatseverleri ağırlayan The Uffizi Galleries; 1560 – 1580 yılları arasında Giorgi Vasari tarafından tasarlandı. Sanat tarihinde dahi işlere imza atan Michelangelo, Rafaello, Leonardo da Vinci, Sandro Botticelli, Giotto, Simone Martini gibi isimlerin eserlerinin de yer verildiği galeride pek çok Avrupalı sanatçının da eserleri bulunuyor. 14. yüzyıla ve Rönesans dönemine meraklı sanatseverler için kesinlikle kaçmaz! 

The Uffizi Galleries sanal gezinti için tıklayın.

 

NATIONAL GALLERY OF ART, WASHINGTON

1937 yılında kapılarını açan National Gallery of Art; ortak insanlığın başyapıtı niteliğinde bir müze. Bünyesinde birçok deha ismin eserlerini bulunduran National Gallery of Art; Vincent Van Gogh’tan Claude Monet’ye kadar geniş bir yelpazede sanatseverleri ağırlıyor. Dünyanın ilk büyük ölçekli 3D baskı heykeli de National Gallery of Art’ın sanal gezinizde karşınıza çıkacak eserler arasında! 

National Gallery of Art sanal gezinti için tıklayın.

 

BRITISH MUSEUM, LONDRA

Londra’nın en çok gezilen müzeleri arasında yer alan British Museum, iki milyon yılı aşan insanlık tarihinin yapı taşlarından biri olarak görülebilir. Her yıl 6 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan müze; özellikle Mısır mumyaları ile dikkat çekiyor. Sadece Mısır değil; dünyanın 5 farklı kıtasından tarihe tanıklık edebileceğiniz British Museum’da dünyaca ünlü eserleri interaktif tarih çizelgesi üzeriden inceleyebiliyorsunuz. 

British Museum sanal gezinti için tıklayın.

 

SOLOMON R. GUGGENHEİM MUSEUM, NEW YORK

Modern sanatı çağdaş yorumlarla buluşturan müze Frank Llyod Wright tarafından tasarlanmış. Sergiler dışında eğitim programları, araştırma girişimleri ve yayınlar aracığılıyla da sanata ve sanat tarihine ışık tutma özelliğine sahip olan Solomon R. Guggenheim; çağdaş sanatlara olduğu kadar empresyonist ve post empresyonist eserlere de yer veriyor. 

Solomon R. Guggenheim Museum sanal gezinti için tıklayın.

 

MUSEE D’ORSAY, PARİS

Müzenin kendisi aslında ilk sanat eseri! Ne demek istiyoruz hemen aydınlatalım; 1900 Paris Uluslararası Sergisi için tasarlanan müze binası, Seine Nehri’nin kıyısında, Tuileries Bahçeleri’nin karşısında konumlanan eski Orsay tren istasyonunda inşaa edilmiş. Özellikle Fransız sanatçılarının eserlerine ev sahipliği yapan müzede; Claude Monet, Degas, Renoir ve Gauguin gibi sanatçılara rastlayabiliyorsunuz. 

Musée d’Orsay sanal gezinti için tıklayın.

ETİKETLER: