27 Şubat 2024

Apple’ın, Vision Pro’suna alternatif getiriyor!

Apple, Vision Pro gözlüklerine alternatif olarak, giyilebilir teknolojik aletlerine bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Apple'ın geliştirmeyi planladığı yeni gözlük hem düşük maliyetli hem de daha akıllı.

Giyilebilir teknolojik aletlere talep her geçen gün artıyor.  Bu aletler, fitness takip cihazlarından tutun, büyük akıllı saatlere, şık fitness bantlarına kadar her şekil ve boyutta kullanıcıların hizmetine sunuluyor.

Şimdi akıllı yüzükler de revaçta. Mesela Samsung’un, bir dizi sağlık izleme özelliği sunduğu söylenen Galaxy Ring’i geçtiğimiz ay tanıtıldı. Apple da geçen yıl ağustos ayında dokunsal geri bildirim ve basınca duyarlı giriş özelliğine sahip bir akıllı yüzüğün patentini aldı. Ancak Bloomberg’in yeni bir raporuna göre Apple, yüzüğün patentini satın almasına rağmen yüzük için herhangi bir çalışma başlatmadı. Apple’ın yüzükle ilgili çalışma başlatmamasının ardında, Meta’nın Ray-Ban akıllı gözlükleriyle ve kameralara ve gelişmiş sensörlere sahip daha akıllı AirPod’larla rekabet edebilecek bir çift yeni akıllı gözlük geliştirip piyasaya sürmeyi düşündüğü iddia ediliyor.

APPLE GİYİLEBİLİR AKILLI CİHAZ SERİSİNİ GENİŞLETECEK

Power On haber bülteninin son sayısında Bloomberg’den Mark Gurman, Apple’ın şu anda AirPods, Apple Watch ve yeni piyasaya sürülen Vision Pro kulaklıkla sınırlı olan giyilebilir cihaz serisini genişletmeyi planladığını söyledi. Şirketin planları arasında bir akıllı yüzük, bir çift akıllı gözlük, akıllı kameralar ve akıllı özelliklerle donatılmış yeni AirPod’lar yer alıyor.

KULLANICILAR ANDROID’E GEÇMESİN DİYE…

Gurman’a göre Apple, Apple Watch’a benzer sağlık takibi özelliklerine sahip bir akıllı yüzük yapmayı araştırırken, Kaliforniya merkezli Cupertino teknoloji devi aktif olarak bir yüzük geliştirmiyor. Ancak yüzük, Apple’ın Sağlık ve Fitness uygulamalarıyla eşleşebilecek ve Apple ekosisteminde rahatça yer alabilecek bir Apple Watch’a göre daha düşük maliyetli bir alternatif olacak ve kullanıcılara Android’e geçmemeleri için bir neden daha sunacak.

VİSİON PRO’DAN DAHA UCUZA SATILACAK

Şirketin ayrıca Meta’nın geçen yıl piyasaya sürülen Ray-Ban akıllı gözlüklerine benzer akıllı gözlükler geliştirme konusunda da görüşmelerde bulunduğu bildiriliyor. Gurman’a göre akıllı gözlüklerde kameralar, hoparlörler ve sağlık sensörleri de yer alabilir. Gözlükler, ses yetenekleri, daha büyük piller, daha fazla sensor ve yapay zeka özellikleriyle AirPod’ların yerini alabilir. Apple’ın akıllı gözlükleri aynı zamanda 3.499 dolardan satılan Apple Vision Pro’dan daha düşük bir fiyat noktasına sahip olacak.

AIR PODS’LARA DAHA ÇOK AKILLI ÖZELLİK GELECEK

Ek olarak, Apple’ın zaten popüler bir ürün olan AirPods’a kameralar ve akıllı özellikler eklemeyi düşündüğü de söylentiler arasında. Gurman, Apple’ın geçen yıl kulaklıklarını gelişmiş yapay zeka, sağlık sensörleri ve kameralarla paketleme olasılığını araştırmaya başladığını söyledi. Kameraların, insanlara günlük rutinlerini sürdürürken yardımcı olmak için daha fazla işlenecek verileri toplamak için kullanılması planlanıyor. Şirketin ayrıca iPhone’dan daha büyük katlanabilir bir cihaz ve HomePod’un dokunmatik ekranlı yeni versiyonu üzerinde çalıştığı söyleniyor.