21 Haziran 2024

275 dil Dünya’da yok olsa bile Ay’da yaşayacak!

İnsanlık tarihi bir çok dilin oluşması ve yine o dillerin yok olmasıyla hazin bir geçmişe sahip. Küresel problemler, iklim krizleri derken yok olan ya da yok olabilecek toplumların diller artık Ay'a gönderilen bir uzay aracı sayesinde gelecek nesillere aktarılmaya devam edecek.

Küresel iklim krizi devasa boyutlarda ilerlemeye devam ediyor. Dünya olası felaket senaryoları karşısında hazırlıklarını sürdürmeye devam ediyor. İnsanoğlunun doğa ile savaşında kim kazanacak bilinmez ama olası felaket senaryoları gerçekleştiğinde birçok toplum gibi dilleri de yok olacak. Dillerin olası felaketler karşısında yok olmasını önlemek için bir Japon Uzay firması, 275 dünya dilinin disklerinin yer aldığı bir uzay aracını Ay’a gönderecek.

İnsanlık tarihinin en başından beri diller bir var olup bir yok oldular, dönüşüme uğradılar. Bugün hala çözülemeyen diller olduğu gibi dil bilimciler dillerin yaşatılması için ellerinden gelenleri yapıyorlar. Ancak, toplumlar insan kaynaklı nedenlerden veya doğa kaynaklı nedenlerden yok olduklarında dillerinin de yok olmalarını önlemek amacıyla dünya çapında yapılan çalışmalar yetersiz görüldü. Bu yüzden de bir Japon firması kış aylarında 275 dil ve tercümelerinin bulunduğu disklerle donatılmış bir uzay aracını Ay’a fırlatmaya hazırlanıyor.

Özel Hakuto-Ray misyonuna devam eden Japon firması ispace Inc. 7 Mayıs’ta gönderdiği depolama sistemi örneğinin bir benzeri olan içinde 275 dünya dilinin yer aldığı disklerle donatılmış bir uzay aracını önümüzdeki kış Ay’a gönderecek. UNESCO’nun biliminin kültürel mirasını aktarma politikasıyla uyumlu olan bu proje kapsamında Ay’a gönderilecek disklerin içerisinda Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü ile bir ABD şirketi tarafından, UNESCO Anayasası’nın önsözünün, dil çeşitliliğinin ve kültürün korunmasının ayrıntılarını da anlatan bir bölüm ile 275 dillik tercümesi bulunacak. Bu sayede, iklim değişikliği, doğal afetler ve diğer küresel krizler nedeniyle dillerin kaybolması durumunda dillerin çeşitliliğini korunması sağlanacak.