22 Mayıs 2024

Yağmurlar ve aşırı sıcaklar artık yeni normalimiz olacak

Küresel ısınma kaynaklı aşırı yağışlar nedeniyle dünyada birçok ülkede can kayıpları yaşanıyor. Peki, bu durum daha ne kadar sürecek? Alışmalı mıyız? İşte ayrıntılar…

Dünyanın her yerinden iklim değişiklikleri ile ilgili haberler geliyor. Dubai, Afganistan, Endonezya, Çin, Brezilya, Tayland, Japonya küresel iklim değişikliği nedeniyle aşırı yağışlar nedeniyle sellerle boğuşuyor. Çok sayıda insan meydana gelen seller nedeniyle yaşamını yitirdi, evler yaşanılmaz hale geldi, tarım alanları kullanılamaz duruma düştü. Ülkemizde de etkisini sürdüren soğuk hava yaz bir türlü gelmeyecek dedirtiyor. Peki, artık bu durum yeni normalimiz mi olacak? iklimler değişiyor mu?

Küresel ısınma dünyanın önündeki en büyük sorunlardan biri. Ülkeler her ne kadar 2030 yılına kadar küresel ısınmaya yönelik tedbirlerini bir bir gerçekleştirse de değişken hava koşulları küresel ısınmanın etkisinin çok daha erken başladığını gösteriyor. Dünyanın bir kısmı aşırı sıcakların etkisi altındayken bir kısmı da aşırı yağışlar ve soğuk havanın etkisinde. Aşırı yağışlar daha önceleri sel yaşanmamış ülkelerde bile sellerin meydana gelmesine neden oluyor. Peki bu durum böyle mi gidecek?

Dünya Meteoroloji Örgütü’nden (WMO) iklim uzmanı Alvaro Silva, “Bu yeni normal ve sürpriz değil” dedi. “Sıcak hava dalgaları ve şiddetli yağışlar gibi birçok ekstrem olay performansı ve yoğunluğu son yıllarda arttı. Bu tür ekstrem hava koşulları ve ekstrem olayların artan oluşumu ve ciddiyeti konusunda uzun vadeli bir görünüm sağlıyor.” diyerek aslında mevsimlerin bu şekilde süreceğinin ve buna alışmamız gerektiğinin de sinyallerini veriyor. Anlayacağınız, her an ani bir yağış ve seller yeni normallerimiz olacak.

İklim değişikliği dünya için ortak bir sorun. Uzmanlar bu büyük sorun için bütün ülkelerin afet bilinci içerisinde hareket etmeleri görüşünde. Çünkü aşırı sıcaklar kadar aşırı soğuklar da can alıyor ve gıda üretimine set vuruyor. İnsanlar soğuk veya sıcaktan ve onların etkilerinden ölmese bile yeterli gıda üretemedikleri için ilerleyen yıllarda açlıkla da mücadele etmek zorunda kalabilir. Yani asıl sorun sadece havaların ısınması ya da soğuması değil, onların etkileri.

ETİKETLER: