10 Temmuz 2024

Söylemesi zor faydası bol çay: Ooolong

Özellikle Çin ve Tayvan'da sıkça tüketilen son zamanlarda da ülkemizde de bir hayli popüler olan oolong çayının yeşil çaydan daha sağlıklı olduğu biliniyor.

İnce belli cam bardakta tavşan kanı demlenmiş siyah çayın yerini tutar mı bilinmez ama oolong çayının da kendine has bir popülerliği var. Çay çeşitlerinin hepsi aslında aynı bitkiden geliyor. Onları birbirinden ayıran yerleri ise hasat zamanları ve fermente ediliş biçimlerinden gelir. Siyah çay tamamen fermente edilirken, oolong çayı kısmen fermente ediliyor. Çay çeşitleri içinde bulunan antioksidanların miktar ve tipleri de farklılık gösterebiliyor. Yeşil çayda, kateşinler olarak bilinen bir antioksidan sınıfı yüksekken siyah çaydaki antioksidanlar, theaflavinler ve thearubigindir. Oolong çayında ise tüm antioksidan miktarları bilinen ortalama yada diğer çayların üzerindedir.

OOLONG ÇAYININ FAYDALARI

Çoğunlukla yeşil ve siyah çayların gölgesinde kalan oolong çayı, lezzet ve sağlığı olağanüstü dengesiyle birleştiren eşsiz bir konuma sahiptir.Hadi gelin oolong çayının faydalarına bakalım.

Antioksidan gücü: Theaflavinler ve thearubiginler gibi antioksidanlar açısından zengin olan oolong çayı, serbest radikallerle savaşarak hücre hasarını azaltır ve diyabet gibi kronik hastalık riskini potansiyel olarak düşürür.

Kilo verdirir: Oolong çayındaki kateşinler ve kafein, metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırmak için birlikte çalışır ve sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzıyla birleştirildiğinde kilo yönetimini destekler.

Kan şekerini düzenler: Çalışmalar, oolong çayının insülin duyarlılığını artırarak kan şekeri kontrolünü iyileştirme potansiyeli olduğunu ve bu nedenle diyabet veya prediyabeti yönetmek için değerli bir araç olduğunu göstermektedir. Bu nedenle kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir ve tip 2 diyabetli bireylere fayda sağlayabilir.

Sindirim sistemi için velinimet: Oolong çayı zararlı olanları engellerken yararlı bağırsak bakterilerinin büyümesini destekler. Bu denge, optimum sindirim ve genel sağlık için çok önemlidir.

Zihinsel uyanıklığı artırır: Kafein içeriği odaklanmayı ve bilişsel işlevi artırır.

Kemikleri güçlendirir: Bazı çalışmalar uzun vadeli tüketimin kemik mineral yoğunluğunu artırabileceğini öne sürüyor.

ETİKETLER: