22 Şubat 2024

Serap görmüyorsunuz: Çölde çağdaş sanat var!

Çöllerin ıssız, boş alanlar olduğu algısına meydan okunuyor. Sanat dünyası yine dahi fikirleriyle evrene farklı bir bakış açısı getirmeye, görünmeyeni görmeye devam ediyor. Desert X AlUla’nın üçüncü edisyonu 9 Şubat - 23 Mart 2024 tarihleri arasında Suudi Arabistan’ın Al Ula şehrinde sanatseverleri sınırları zorlamaya davet ediyor. 

Sanatın, evreni farklı açılardan ele alma özelliği bu kez çöllerde karşımıza çıkıyor. Uluslararası açık hava sanat sergisi özelliği taşıyan Desert X AlUla’nın bu yıl teması oldukça dikkat çekici: “Yokluğun Varlığında.” AlUla Sanat Festivali’nin ön plana çıkan bu nefes kesici çöl sergisinin küratörlüğünü, sanat danışmanlığıyla tanınan Maya El Khalil ve disiplinlerarası uygulamalarıyla tanınan ödüllü küratör Marcello Dantas üstleniyor. 

 

SANATSAL VAHALAR!

Desert X AlUla ilkini 2020 yılından gerçekleştirdiği sergisinin ardından, 2024 yılında da 3. sergisini görücüye çıkardı! Sanatı doğanın dengeleriyle buluşturan ve arazi sanatının ilkelerinden yola çıkarak hazırlanan sergi adeta çölde bir vahayı yaşatıyor. Sergide yer alan başarılı sanatçılar, eserlerini ortaya çıkarmadan önce uzun bir sürelerini çölde geçirmişler ve bölgenin doğasına kulak vererek oldukça dikkat çekici işlere imza atmışlar. Sanatı doğayla diyalog içinde yansıtmayı da çarpıcı bir şekilde başarmışlar. Sergiyi eserleriyle görsel bir şölene çevirmeyi başaran sanatçılar, Al Ula’nın çevresiyle diyalog kurarak görünmez olanın kavramsal fikirlerini araştırmaya da teşvik ediyor. 

Teması “Yokluğun Varlığında” olan sergide; çöl gibi çoğunlukla boş alan olarak algılanan, kimsesiz ve durağan mekanlara farklı bir bakış açısı getiriliyor. Serginin sorduğu soru da aslında çok basit; “Ne Görülmez?” Desert X AlUla’ya katılan sanatçılar; görülemeyen ve ifade edilmekte zorlanılan fikirleri keşfederek eserlerini meraklısıyla buluşturuyor. İlk bakışta göze çarpmayanı bulmaya cesaretlendirerek; zamanın, ışığın, tarihin akışının ve mekana dokunmuş mitlerin algılanamayan güçlerini yansıtan alternatif bakış açıları sunulmuş. Desert X AlUla, yerel halkın ve bölgenin sanatsal mirasına değer katmayı ve bunu düzenli olarak sürdürmeyi hedefliyor. 

GÖRÜNMEZ OLASILIKLAR

İki başarılı mimar ve tasarımcı olan Sara Alissa ve Nojoud Alsudairi’nin dikkat çekici eseri Invisible Possibilities: When the Earth Began to Look at Itself; alanın ekolojik geçişine ve fiziksel coğrafyasına farklı bir bakış açısı katıyor. Bölgeyi yeniden keşfetmek ve düşüncelerimizle yeniden şekillendirmeye teşvik ediyorlar.

 

ÇÖLDE BİR FUTBOL SAHASI MI?

Evet, doğru görüyorsunuz. Suudi Arabistan çöllerinde bir futbol sahası… Sanatçı Ayman Yossi Daydban; vadinin karşı tarafından toplanan beyaz taşlar ve kayalarla bir futbol sahasının hatlarını çiziyor. Kolektif hafızayı ateşlemek için harika bir fikir! Futbolun sosyal rolünü sanatla gözler önüne sererek son derece iddialı bir yaklaşımla karşılaşıyorsunuz.

 

ÇÖMLEKLERE BİR DE BU AÇIDAN BAKIN!

Serginin belki de en dikkat çekici tasarımı; “Reveries!” Çömleklerden yapılmış bir sığınağa imza atan sanatçılar Rana Haddad ve Pascal Hachem; bölgenin geleneksel el sanatlarını da böylelikle onurlandırmışlar. Kule şeklinden bu nefes kesici sığınaklardaki her çömlek; doğanın ve ışığın değişip yansımasını takiben, sürekli değişen desenleri de izleyiciyle buluşturuyor. İnce düşünülmüş görsel bir şov diyebiliriz!

 

TÜM DUYULARA HİTAP EDİYOR

Desert X AlUla’nın sadece görsel bir platform olduğunu asla düşünmeyin! Serginin dikkat çeken sanatçılarından Karola Braga; bölgenin Tütsü Yolu’ndaki mirasından yararlanıyor ve antik dönem ticaretinin duyusal dünyasını yeniden yaratmak için kokuyu kullanıyor! 

Son olarak; Desert X 2025’inde tarihlerinin belli olduğu haberini verelim! Serginin bir sonraki durağı Kalifornia’da bulunan Coachella Vadisi; 8 Mart – 11 Mayıs 2025 tarihlerinde gerçekleşecek. 

Fotoğraflar: Lance Gerber