19 Şubat 2024

Sarı ve kırmızı karttan sonra şimdi de mavi kart! Futbolun ölümü mü olacak?

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) futbolda devrim niteliğinde olacak uygulama için adım atmaya hazırlanıyor. Futbolda disiplinsizliğin önüne geçmek için hayata geçirilmesi planlanan mavi kartla futbolcular 10 dakika oyun dışında kalacak.

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) sarı ve kırmızı karttan sonra mavi kart uygulamasını hayata geçirmeyi planlıyor. Futbolcuların disiplinsiz tavırlarının önüne geçmeyi hedefleyen mavi kart uygulaması ile futbolcular 10 dakika saha kenarında bekleyecek.

IFAB Genel Müdürü Lukas Brud, 10 dakikalık ceza fikrinin oyuncular üzerinde caydırıcı bir etkisi olacağını belirtti. Bu uygulamanın alt liglerde test edildikten sonra profesyonel liglerde de kullanılması düşünülüyor.

MAVİ KART HANGİ DURUMLARDA KULLANILACAK?

Futbolcuların hakemi aldatmaya yönelik hareketlerinde, hakeme itiraz ve kaba davranışlarda mavi kartın kullanılabileceği aktarıldı. İki mavi kartın bir sarı karta eşdeğer olduğu uygulamada, bir oyuncu iki mavi veya bir mavi ve bir sarı kart görürse, kırmızı kartla oyundan atılacak.

FIFA VE UEFA MAVİ KARTA SICAK BAKMIYOR

FIFA mavi kart uygulamasının uluslararası maçlara henüz dahil edilmesinin erken olduğunun altını çizdi. FIFA’nın X’te yayınladığı yazıda, “Bu tür denemeler, eğer uygulanacaksa, alt seviyelerde sorumlu bir şekilde test edilmekle sınırlı olmalıdır” dedi.

UEFA da bu yaz Avrupa Şampiyonası ya da Şampiyonlar Ligi’nde uygulamayı başlatma fikrine destek vermedi. UEFA Başkanı Alexander Ceferin, uygulamayı “futbolun ölümü” olarak tanımladı.

Kaynak: Euronews