19 Mart 2024

Metin Uzun’dan transfer sitemi: Taraftara bu takımı izletmeye hakları yok!

ANN Türkiye'ye özel açıklamalarda bulunan Eski Beşiktaşlı Metin Uzun, Kara Kartal'ın bu sezon gösterdiği performansı "Sıradan bir takım haline dönüştük." diyerek eleştirdi. Yeni transferlerden, Fernando Santos'un oyun sistemine kadar yorumlarını paylaşan Uzun, "Santos takıma heyecan getiremedi." dedi.

Beşiktaş Divan Kurulu Üyesi ve eski futbolcu Metin Uzun, ANN Türkiye Spor Editörü Serkan Can Bozkurt’a, Beşiktaş’ın bu sezonki performansını değerlendirdi. Beşiktaş Başkanı Hasan Arat’ın geçmiş yönetime karşı eleştirilerini de değerlendiren Uzun, “Bazı şeylerin hesabı sorulmalı. Her gelen bir önceki yönetimi sorgulayabilmeli. Keşke Ahmet Nur Çebi de Fikret Orman’dan hesap sorabilseydi” dedi.

Transfer dönemlerinde menajerlerin oyuncu pazarlığı stratejisini eleştiren Metin Uzun, “Menajerler transfer maliyetlerini artırıyor. Bunun birçok örneğini gördük. Yapılan transferler üzerinden menajerlerin kendi paylarını ve aracı ücretleri gibi faktörleri eklediğimiz zaman ciddi anlamda bir maliyet oluşuyor. Maalesef dünya artık menajerler üzerinden dönüyor.

Kendi gözlemci ekibinizi iyi kurmanız gerekiyor. Eğer gözlemci ekibiniz olduğu halde onları dinlemeyip, hala menajerlerle iş yaptığınızda kulüp daha çok borç batağına sürükleniyor. Menajerler fiyatları yükseltiyor, ancak oyuncu kalitesi de yerlerde geziyor. Hem yüksek maliyetli oyuncuları alıyoruz hem bu paraları hak etmeyen oyunculara veriyoruz” yorumunda bulundu.

Uzun aynı zamanda, “Size oyuncu önerirken, diğer takımlara da teklif gönderiyor. Eğer oyuncu iyiyse birçok kulüp futbolcuyla ilgilenmeye başlıyor. Burada da arz-talep oluşuyor. Piyasayı karıştırmak adına hem size geliyor, hem diğer rakiplere gidiyor. Bu da oyuncunun alması gereken ücretin üzerinde bir maliyete neden oluyor.” diyerek menajerlerin transfer oyunlarını eleştirdi.

“BAZI ŞEYLERİN HESABI SORULMALI”

Hasan Arat’ın stat çatısında ‘ucuz malzeme kullanılmış’ iddiaları sonrası, eski başkan Ahmet Nur Çebi ‘Yalanı bırakalım.’ açıklamasında bulunmuştu. Konuyla ilgili düşüncelerini paylaşan Metin Uzun, “Eğer Beşiktaş’a hizmet ediyorsak, bu renkler için buradaysak, bulunduğumuz her konumda camiamızı ve kulübümüzü en iyi şekilde temsil etmemiz gerekiyor. Kulüp için en iyisini, en değerlisini yapmamız gerekiyor.

Bahsedildiği gibi ucuz malzeme kullanıldıysa çok yazık olur. Süleyman Ağabey döneminde ne alınacaksa her şeyin en iyisi, en değerlisi alınırdı. Ancak fikrimizin olmadığı yerde bununla ilgili yorum yapmak doğru olmaz.

Tabii bazı şeylerin hesabı sorulmalı. Her gelen bir önceki yönetimi sorgulayabilmeli. Keşke Ahmet Nur Çebi de Fikret Orman’dan hesap sorabilseydi. Biliyorsunuz ki stat maliyeti kendi değerinin 2-3 katı daha fazla bedelle yapıldı. Devlet teşviki de var bunun içinde. Bunların sorgulanıp, Beşiktaş’a gönül verenlerin neyin ne olduğunu bilmesi gerekiyor. Bugün 8-9 milyar lirayı bulan bir borç var. Artık hovardalığı bırakmamız gerekiyor.”

Beşiktaş devre arasında Muçi ve Al-Musrati’yi takıma kazandırırken, iki oyuncuya rekor bonservis vererek transfer etti. Yapılan transferler hem Beşiktaş camiasında, hem spor yorumcuları arasında görüş farklılıklarına neden oldu. Bazı taraftarlar transfer hamlelerinin doğru yapıldığını söylerken, bazıları ise Muçi ve Al-Musrati’ye toplam 23 milyon euro bonservis verilmesini eleştirdi.

Muçi ve Al-Musrati transferlerini yorumlayan Metin Uzun,  “Taraftarın ve yorumcuların söylediklerine ben de katılıyorum. Çok büyük maliyet. 2 oyuncuya 22-23 milyon bonservis ücreti ödeyip, 2 milyona yakın maaş da verildi. Bu zor durumdayken bu paraları vermek bence de yanlıştı.

Sayın Başkan şöyle bir cümle kullandı; ‘Tek bir senet, çek vermeden, karşılıklı anlaşma yaparak bu oyuncuları aldık.’ dedi. Ancak Muçi ve Musrati’ye yeni sezon yapılanması diye bu paralar veriliyorsa, taraftarın daha büyük transferler beklemesi kadar doğal bir şey olmayacaktır.

“SIRADAN BİR TAKIM HALİNE DÖNÜŞTÜK”

Öte yandan Uzun, “Bu maliyetler içerisinde “Bizim paramız yok, menajerlerden kurtulacağız.” diyoruz, ancak yapılan transferler birçok şeyi kendiliğinden sorguluyor. Oyuncuların kalitesi ortada. Al-Musrati’nin ekstra bir şey yaptığını görmedik. Benim için Demir Ege’nin Al-Musrati’den bir farkı yok.

Bir önceki sezona göre en hazır takım Beşiktaş’tı. 3-4 tane doğru transfer yapıp, şampiyonluk yarışında en iddialı takım olacaktık. Ama gördük ki, Beşiktaş bu kadar kötü transferleri yaparak, takımdaki rekabeti ve dengeleri kaybederek, sıradan bir takım haline dönüştü. Bu takımı taraftara izletmeye hakları yok.” diyerek sitemini dile getirdi.

“SANTOS HEYECAN GETİREMEDİ”

Portekizli Teknik Direktör Fernando Santos’un performansını değerlendiren Metin Uzun, “Yapılan sözleşme gereği, Santos önümüzdeki sene de Beşiktaş’ta devam edecek gibi görünüyor. Önümüzde bir Türkiye Kupası kaldı. Kupada alacağı sonuçlara göre değerlendirilecektir.

Beşiktaş taraftarı Santos’un oynattığı oyundan pek memnun değil. Birçok yorumcu ise ‘Beşiktaş Anadolu takımı gibi oynuyor.’ demeye başladı. Bu da bizim için çok ciddi anlamda bir problem. Santos’un takımın dengelerini toplayamadığını ve yeni bir heyecan getiremediğini görüyoruz. Çok kırılgan bir yapımız var.

Ne kadar bu sonuçlara katlanabileceğiz? Önümüzdeki yıl nasıl transferler yapılacak? Santos’un oyun anlayışı bu mu olacak? Size söyleyeyim, bence bu olacak. Çünkü Portekiz Milli Takımı’nda ve eski takımlarında aynı taktikle oynadı. Geldiğinden bu yana oyun anlamında pek bir şey göremedik. Takım kupadan da elenirse, Santos’un devam edip etmeyeceği, hepimizin kafasında soru işareti olur.” yorumunda bulundu.