9 Mart 2024

Küresel ısınmaya ilginç çözüm: Havaya buz enjekte edecekler!

Bilim insanları küresel ısınmaya karşı atmosferdeki su buharı oranını düşürmek için ilginç bir çözüm buldu; havaya buz enjekte edilecek!

Dünya’nın diğer gezegenlere göre sera etkisi göstermesinin en büyük etkenlerinden biri de su buharları. Su buharlarının atmosferdeki yoğunluğu Dünya’nın sıcaklık derecesinde önemli bir rol oynuyor. Atmosferdeki su buharı yoğunlaştıkça küresel ısınma artıyor. NASA’ya göre, sera gazları olmasaydı Dünya’nın yüzey sıcaklığı yaklaşık 59 Fahrenheit (33 santigrat derece) daha soğuk olurdu. Sera etkisi, Dünya’nın sıcaklığının yaşanabilir bir aralıkta tutulmasına yardımcı olan doğal bir süreçtir. Ancak son yıllarda fosil yakıtların yakılması, ormansızlaşma, sanayileşme gibi insan faaliyetleri nedeniyle yüzey sıcaklığı her geçen gün artıyor ve bu da küresel ısınmaya yol açıyor. Bilim insanları küresel ısınmanın önüne geçmek için atmosferdeki su miktarını azaltacak yeni bir yol buldu.

HAVAYA BUZ ENJEKTE EDİLECEK!

Science Advances dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre , Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) ve NASA’daki araştırmacılar, atmosferin üst kısmındaki su buharının biraz daha kuru olmasını sağlamak ve bu sayede küçük de olsa ısınmayı önleyebilmek için havaya buz enjekte etmeyi planlıyor.

Üst atmosferin kurutulması fikri, bazı bilim adamları tarafından, dünya atmosferini veya okyanuslarını manipüle ederek iklim değişikliğiyle başa çıkmak için son çare olarak görülüyor. Jeomühendislik olarak bilinen bu yöntem, potansiyel yan etkiler nedeniyle sıklıkla reddediliyor ve genellikle karbon kirliliğini azaltmanın bir alternatifi olarak değil, emisyon kesintilerine ek olarak bahsediliyor.

Çalışmanın baş yazarı NOAA fizikçisi Joshua Schwarz, “Bu, şu anda uygulayabileceğimiz bir şey değil. Bu, gelecekte nelerin mümkün olabileceğini araştırmak ve araştırma yönlerini belirlemekle ilgili” diyor ancak iklim bilimcileri, havanın yavaşça yükseldiği stratosferin hemen altına, yaklaşık 11 mil (17 kilometre) yüksekliğe buz parçacıkları enjekte etmek için yüksek teknolojili uçaklar göndermeyi planlıyor. Atmosfere buz enjekte edildikten sonra havanın soğuması beklenilip su buharının buza dönüşmesine ve düşmesi sağlanarak, stratosferdeki fazla su buhurlarının yok edilmesi hedefleniyor.

 HAFTADA 2 TON ENJEKTE EDİLECEK

Çalışmada haftada maksimum 2 ton buz enjekte ederek, ısınmayı küçük bir miktara, yani fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan karbonun yarattığı genel ısınmanın yaklaşık yüzde beşine kadar azaltmaya yetecek kadar su buharı yok edilebilir. Ancak çalışmaya göre, bunun çok fazla olmadığını ve kirliliğin azaltılmasına alternatif olarak kullanılmaması gerektiğinin de üzerinde duruldu.

KARŞI ÇIKANLAR DA VAR

Diğer bilim insanları, ekibin hangi yan etkilerin meydana gelebileceğinden tam olarak emin olmadığını ve bunun da büyük bir sorun olduğu görüşünde. Victoria Üniversitesi iklim bilimcisi Andrew Weaver, iklim değişikliğini düzeltmek için bilinçli olarak Dünya’nın atmosferini düzeltmenin büyük olasılıkla yeni sorunlar yaratacağını söyledi. Bunun mühendislik tarafının mantıklı olduğunu söyledi, ancak bu çalışmanın çok kötü sonuçlar doğurabileceğinin de üzerinde durdu.