17 Haziran 2024

Kurban Bayramı’nda İstanbul’da gezilecek yerler

Kurban Bayramı'nda İstanbul'a gidemeyenler veya İstanbul'a ziyarete gelenler için İstanbul'da ailecek gezebileceğiniz yerleri sizler için listeledik.

Beklenen Kurban Bayramı geldi. Kurban Bayramı’nda İstanbul dışına çıkamayanlar için, bayram tatili için İstanbul’da gezilecek yerleri sizler için araştırdık.

İstanbul, tarihi ve kültürel zenginliklerle harmanlanmış muazzam bir atmosfere sahip. Her zaman keşfedilmeyi bekleyen bir şehir olarak büyüsünü korumaya devam ediyor. Kurban Bayramı’nda gerek şehri ziyaret edenler, gerek İstanbul dışına çıkamayanlar için, tarihî dokularıyla büyüleyen ve modern yaşamın iç içe geçtiği yerleri gezmek için harika bir fırsat sunuyor. İşte İstanbul’da Kurban Bayramı’nda ziyaret edebileceğiniz yerler…

SULTANAHMET MEYDANI

Sultanahmet Meydanı, İstanbul’un tarihî merkezinde bulunuyor ve Ayasofya, Sultanahmet Camii ve Topkapı Sarayı gibi tarihî yapılarla çevrili. Ayasofya’nın muhteşem kubbesini ve Sultanahmet Camii’nin eşsiz mimarisini görmek için burayı ziyaret edebilirsiniz. Topkapı Sarayı ise Osmanlı İmparatorluğu’nun merkezi olarak devasa yapısıyla boğazı selamlıyor.

GALATA KULESİ

Galata Kulesi, İstanbul’un tarihî yarımadasının dışında, Galata semtinde bulunuyor. 14. yüzyılda yapılan bu kule, şehrin en yüksek noktalarından biri ve zirvesinden muhteşem bir manzara sunuyor. Kuleye çıktığınızda Boğaz Köprüsü, Ayasofya ve Topkapı Sarayı gibi tarihî yapıları görebilirsiniz.

İSTİKLAL CADDESİ

İstanbul’un en ünlü caddesi olan İstiklal Caddesi, Beyoğlu semtinde bulunuyor ve alışveriş, yeme içme ve kültürel etkinlikler için ideal bir lokasyona sahip. Nostaljik tramvayla yapılan bir yolculukla, çeşitli mağazalardan alışveriş yapabilir veya leziz sokak yemeklerini de ziyaretiniz esnasında deneyebilirsiniz. Öte yandan Beyoğlu’nun dar ara sokaklarında yürüyerek, şehrin gizli güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Galata Kulesi’nin etrafındaki sokaklarda dolaşarak, sanat galerileri, kafe ve butik mağazaları keşfedebilirsiniz.

KAPALI ÇARŞI VE MISIR ÇARŞISI

Kapalı Çarşı, Osmanlı döneminden kalma büyük bir kapalı alışveriş merkezidir. Devasa bir yapıya sahip olan bu çarşıda binlerce dükkan bulunuyor ve bu dükkanlarda takı, tekstil, halı gibi çeşitli ürünler satılıyor. Mısır Çarşısı ise baharatlar, kuruyemişler ve hediyelik eşyaların satıldığı renkli ve tarihi bir atmosfere sahip olmasıyla ünlü.

ORTAKÖY CAMİİ VE MEYDANI

Boğaz kıyısında yer alan Ortaköy Camii, tarihî bir yapı olmasıyla ve muhteşem mimarisiyle dikkat çekiyor. Camiye yakın bir noktada bulunan Ortaköy Meydanı’nda ise yöresel lezzetleri tadabilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Sahilde kısa bir yürüyüş de size iyi gelecektir.

GÜLHANE PARKI

Tarihi yarımadada bir gün geçirmek isteyenler için Gülhane Parkı iyi bir seçenek. Topkapı Sarayı’nın hemen yanında yer alan Gülhane Parkı, ilk defa 1912’de halkın ziyaretine açıldı. Gökyüzüne uzanan ağaçları ve peyzajıyla dikkat çeken park, turistler için de önemli bir cazibe noktası. Parkın içerisinde İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi de gezilebilecek yerler arasında. Gitmişken oraya da uğramadan geçmeyin.

RUMELİ HİSARI VE ANADOLU HİSARI

Boğaz’ın karşılıklı iki yakasında yer alan bu tarihî kaleler, İstanbul’un yüzlerce yıl öncesinden beri savunma tarihine ışık tutuyor. Rumeli Hisarı’ndan şehrin muhteşem manzarasını seyretmek o esnada anılara dalmak ve hayal etmek muhteşem hisler uyandırabiliyor.

BOĞAZDA TEKNE TURU

Boğaz’ın muhteşem manzarasını keşfetmek için yapılan tekne turları, İstanbul’un eşsiz güzelliklerini görmek için harika bir fırsat. Elinize simidinizi ya da haşlanmış mısırınızı alıp kendinizi boğazın manzarasına bırakmak paha biçilemez. Dolmabahçe Sarayı, Rumeli Hisarı ve Boğaz Köprüsü gibi önemli yapıları da denizden görmek ayrı bir keyif.

ATATÜRK ARBORETUMU

Sarıyer sınırları içerisinde yer alan Atatürk Arboretumu sayısız ağaç ve bitki çeşidiyle doğayla iç içe bir gün geçirmek isteyenler için eşsiz bir seçenek. Canlı bir bitki müzesi olan Atatürk Arboretumu göletleri, yürüyüş yollarıyla şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için iyi bir kaçış noktası. Arboretumda 1500’ü aşkın bitki türü bulunuyor. Arboretumun içerisinde Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaptırılan Kirazlıbent ile 1916’da kurulan Türkiye’nin ilk fidanlığı da yer alıyor.

FATİH KORUSU VE TEMA VEHBİ KOÇ DOĞA KÜLTÜR MERKEZİ

Eski adı Otağtepe olan Fatih Korusu, Kavacık sırtlarında yer alıyor. 2000 yılında TEMA- Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi olarak İstanbullulara kapılarını açan koru, gününü yürüyüş yaparak doğayla iç içe geçirmek isteyenler için harika bir alternatif. Fatih Korusu’nda gezi yollarının yanı sıra seyir terasları, nilüfer gölü, taş köprü, ve su sarnıcı gibi alanlar da görülmeye değer.

MİNİATÜRK

Miniatürk, İstanbul’un en popüler turistik mekanlarından biri ve şehrin önemli simgelerinin minyatür versiyonlarını içerir. Ayasofya, Galata Kulesi, Selimiye Camii gibi önemli yapıları burada minyatür olarak görebilirsiniz.

ÇUBUKLU KORUSU

Beykoz sınırları içerisinde yer alan Çubuklu Korusu, Hidiv Kasrı’nın da içinde yer aldığı 17,2 hektarlık devasa büyüklükte bir alan olarak önemli bir yere sahip. Geçmişi Bizans dönemine dek uzanan Çubuklu Korusu’nda o günlerin izlerini taşıyan su yolları bulunuyor. Osmanlı döneminde inşa edilen Hidiv Kasrı, Çubuklu Korusu’nun en fazla ziyaret edilen bölgelerinden. Ağaçlar arasında uzun bir yürüyüş yapmak ve kuş cıvıltılarını dinlemek isteyenler için Çubuklu Korusu da çok iyi bir seçenek olarak karşınıza çıkıyor.

MİHRABAT KORUSU

Kanlıca sırtlarında yer alan Mihrabat Korusu, doğayla iç içe bir gün geçirmek isteyenler için ideal diğer seçenekler arasında. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Mısırlı Abbas Halim Paşa tarafında kızı Rukiye Hanım’a hediye edilen Mihrabat Korusu, yürüyüş parkurları, dinlenme alanları ve çocuk parklarıyla her yaş grubuna hitap ettiği için değerlendirilecek seçenekleriniz arasında olmalı.

ANADOLU KAVAĞI

Küçük ve şirin bir balıkçı kasabası Anadolu Kavağı, deniz kenarında ailece güzel bir gün geçirmek isteyenler için de ideal bir seçenek. Eminönü’nden kalkan Boğaz hattı vapurlarıyla rahatça ulaşılabilen Anadolu Kavağı, şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler için hoş bir alternatif. Geçmişi 18’inci yüzyıla dek uzanan Cevriye Hatun Çeşmesi, 1593’e tarihlenen Midilli Ali Reis Camii, Yoros Kalesi, Yuşa Tepesi gibi gezip görülebilecek bir çok alternatif de mevcut.

PRENS ADALARI

İstanbul’un gürültüsünden uzaklaşmak için Prens Adaları, sakin bir gün geçirmek için idealdir. Büyükada, Heybeliada ve Burgazada gibi adalarda bisiklet kiralayarak veya faytonla ada turu yaparak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

AYDOST TEPESİ

İstanbul’un en yüksek noktası olarak bilinen Aydos Tepesi, Kartal ilçesi sınırlarında yer alıyor. Osmanlılar döneminde av sahası olarak kullanılan Aydos Tepesi, çam ormanlarından yayılan mis gibi havasıyla yürüyüş yapmak isteyenleri ağırlıyor. Aydos, piknik yapmayı sevenler için de iyi bir alternatif. Özellikle göl kenarındaki alanları her gün piknik yapmaya gelenlerle dolup taşıyor.

NAKKAŞTEPE MİLLET BAHÇESİ

İstanbul Boğazı’na bakan bir yamaçta yer alan Nakkaştepe Millet Bahçesi 90 bin metrekarelik bir alana kurulu. Ailece güzel bir gün geçirmek isteyenler için pek çok aktivitenin yer aldığı Naklaştepe Millet Bahçesi, Boğaz manzaralı mesire alanı, yürüyüş parkuru, macera parkuru, açık ve kapalı çocuk oyun alanlarıyla 7’den 70’e herkese hitap ediyor.

VİALAND

İstanbul’un en büyük tema parkı ve eğlence merkezi Vialand, çocukların enerjilerini atabileceği, bayramın tadını çıkarabilecekleri geniş bir oyun kompleksi. Alanda birçok oyuncak ve etkinlik bulunuyor.

RAHMİ M. KOÇ MÜZESİ

Ulaşım, endüstri ve iletişim tarihi hakkında geniş bir bilgi kaynağı olan bu müze çocukların hem eğlenerek hem de bilgi dağarcıklarını genişletebilecekleri bayram destinasyonlarından.

İSTANBUL İLÜZYONLAR MÜZESİ

Göz alıcı illüzyonlar ve optik yanılsamalarla dolu bu müze çocuklar için eğlenceli ve şaşırtıcı bir bayram tatili deneyimi sunuyor.

KİDZANİA

Çocukların meslekleri deneyimleyebileceği ve eğlenerek öğrenebileceği bu eğlence merkezi her miniğin hayalini kurduğu bir evcilik alanı diyebilirim. Akasya Avm içinde yer alan KidZania ünlü yazar Ayşe Erbulak’ın severek idare ettiği sevimli bir mekan.

MOTİVASYON MÜZESİ

Birbirinden farklı göz yanılsamaları, eğlenceli illüzyonlar ve hayal gücünü harekete geçirici etkinliklerin bulunduğu Motivasyon Müzesi sadece miniklerin değil eğlenmeyi ve yeni şeyler deneyimleyerek biraz motive olmayı isteyen yetişkinler için de birebir.

FORESTANBUL

Doğayla iç içe olan bu parkta çocuklar birbirinden heyecanlı macera dolu aktiviteleri deneyimleyebiliyorlar.

ETİKETLER: