12 Haziran 2024

‘Kahvesiz yaşayamam’ diyenler için 5 ilginç bilgi

Hiç düşündünüz mü, gün içerisinde severek tükettiğimiz kahve hakkında neler biliyoruz?

Kahve için ‘Onsuz gözümü bile açamıyorum’ seviyesinde olanlarımız oldukça çok değil mi? İşte şimdi onlara sesleniyoruz; bunları biliyor muydunuz?

1-Dünyadaki en pahalı kahvelerden biri fil gübresinden elde ediliyor

Severek içtiğiniz kahvenin aslında bir fil dışkısından geldiğini biliyor muydunuz? Tayland’da üretilen bu kahve,  bin 500 metredeki kahve meyvelerinin filler tarafından toplanmasıyla elde ediliyor ve fermente edilen kahve dışkıdan ayıklanıyor.

2- Kahve aslında bir meyve

Evet, kahve kirazları meyvedir. Meyveyi yemeseniz de, kavrulmuş kahve çekirdeğine işlenen çekirdeği tutarlar. Kahve ağaçları meyve (kiraz) üretir ve kahve çekirdekleri (çekirdekleri) meyvenin içindedir, yani içtiğiniz ve keyif aldığınız kahve de bir meyvedir. Capuccino; ismi Fransisken rahiplerinin kıyafetlerinden gelmiş. Fransisken rahiplerine İngilizcede Capuchin monks deniliyor. Capuccinonun rengi, rahiplerin kıyafetlerinin rengine benzediği için bu ismi almış.

4-Kahveye süt ekmeyi bulan Fransız bir doktordur

1600 yıllarda kahveye sütü ekleyen Fransız doktor böylelikle günümüzde “Latte’yi” ortaya çıkarmıştır. Bu kahve türünde kahveye yalnızca sıcak süt eklenir. Diğer sütlü kahvelerden farklıdır. Doktor bu kahveyi hastaları için de önermiş.

5-Japonya’da kahveli spa yapabileceğiniz yerler mevcut

Evet kahve sevenler, buraya giderseniz bence yeterince kahveye doyacaksınız. Burada, tencerelerle pişirdikleri kahveleri havuzunuza bir anda dökebilirler! Aman yanmayın dikkat edin!

ETİKETLER: