13 Haziran 2024

E-ticaretin alfabesine hakim olun!

E-ticaret ile tüketici veya satıcı olarak uğraşıyorsanız; bilmeniz gereken en önemli iki kavramı mutlaka birkaç kez duymuşsunuzdur: Affiliate marketing ve dropshipping. Bazen anlam olarak birbirleriyle de karıştırılabilen bu iki kavrama dair bilmediğiniz hiçbir şey kalmasın diye bir rehber hazırladık.

E-ticaret, sadece alışveriş kültürünü değil; alım satım işlemlerinin genel olarak uygulanma süreçlerini dönüştürdü. İnternetin hayatın her alanındaki dönüşümü, e-ticaret modellerinde de değişimleri kaçınılmaz kıldı.

Küçük girişimcilerin, nispeten düşük başlangıç maliyetleri ile çevrimiçi işletmeler açmalarının kolaylaşması e-ticarette pazaryerlerini genişleten bir yaklaşım. Dolayısıyla e-ticaret mecraları da küçük girişimciler için daha cazip modeller ortaya koymayı tercih ediyor. Bunlar arasında en çok ilgi görenleri dropshipping ve affiliate marketing.

Peki e-ticaret alanında popüler olan bu iki kavram ne anlama geliyor, birbirlerinden ne farkları var ve size çevrimiçi ticaret hayatınızda nasıl yardımcı olabilir?

Bütün sorularınızın cevabı bu rehberde!

Dropshipping Nedir?

Dropshipping; bir mağazanın satış yaptığı ürünleri stoksuz olarak sergilediği bir ticaret modelidir. Bu modelde satıcılar stok yapmaz, perakende olarak ürünü temin ederek siparişi tamamlar. Yani bir ürün satışı yapıldığında, dropshipping modelini kullanan mağaza o ürünü üçüncü bir taraftan edinir ve müşteriye gönderir. Bu modelde iki tür ticari yaklaşım vardır:

Ya ürünü edinip, alıcıya kendisi gönderir. 

Ya da üçüncü tarafın alıcıya ürünü göndermesini sağlar. 

Dropshipping’in Temel Özellikleri:

Düşük Giderler: Ürünleri önden satın alma veya depolama ile uğraşmadığınız için genel giderleriniz oldukça düşüktür.

Esneklik: Sattığınız ürünler tedarikçilerde stoklu olarak bulunduğu sürece, ek maliyet olmaksızın çevrimiçi mağazanızda satışa sunmaya devam edebilirsiniz.

Riskleri Test Etme Şansı: Dropshipping, hangi ürünlerin işletmeniz için en iyi olduğunu en düşük riskle test etmenizi sağlar. Rağbet gören ürünlere ağırlık vererek ilgi görmeyen ürünleri mağazanızdan kaldırabilirsiniz.

Ancak, dropshipping’in ürün kalitesi ve siparişi temin etme konularında bağlı olduğu üçüncü taraf tedarikçilerin süreci olumsuz etkilemesi de söz konusu olabilir. Bu da müşteri memnuniyetinde gözle görülür düşüş anlamına gelir.

Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) Nedir?

Şirketlerin ürün veya hizmetlerine trafik çekmek ve / veya potansiyel müşteri edinmek için üçüncü taraf yayıncıları ödüllendirme yoluyla ilerlediği pazarlama modeline affilate marketing ismi verilir. Bu pazarlama modelinde üçüncü taraf yayıncılar birer satış ortağı olarak kabul edilir ve onlara çeşitli oranlarda komisyon verilir. Bu da komisyonlarını artırmak için onların ürünleri daha yaratıcı yollarla pazarlamaya kafa yormalarını teşvik eder.

Affiliate Marketing’in Temel Özellikleri:

Performansa Dayalı Ödüller: Satış ortakları, satışa yönelik çalışmaları olumlu sonuçlandığı sürece komisyon alırlar. 

Düşük Risk: Ödemeler performans ile doğru orantılı olduğundan dolayı ön yatırım açısından şirketler için düşük risk içerir.

Geniş Pazarlama Erişimi: Satış ortakları, kendi izleyici kitlesine hitap ederek markanızın erişimini genişletebilir ve satışları artırabilir. Bu da pazarlama hacminizi sizden bağımsız olarak daha yüksek seviyeye çıkarır.

E-Ticarette Bu İki Kavram Nasıl Kullanılmalı?

Dropshipping ve affilate marketing; etkin bir şekilde kullanılmaları hâlinde e-ticaret işletmeleri için güçlü stratejiler geliştirmeye yardımcı olur. Peki bu iki kavram nasıl kullanılmalı? 

Dropshipping’i Süreçlere Entegre Etmek İçin:

Niş Seçimi: Öncelikle pazarın belirli bir segmentine odaklanmalısınız. O niş alandaki en iyi ürünleri sergilediğiniz, spesifik bir mağazanızın olması doğru kitleyi yakalamanızı kolaylaştırır. 

Kalite Kontrolü: Ürün kalitesi ve tedarik süreci her şeyden önemlidir. Bu nedenle doğru tedarikçiler ile çalıştığınızdan emin olun.

Müşteri Hizmetleri: Siparişler veya gönderimle ilgili herhangi bir sorunu ele almak için müşteri hizmetlerine öncelik verin. Bu iki faktör, doğrudan kontrolünüzün dışında olduğu için her şeyin bir anda rayından çıkmasına neden olabilir. 

Affiliate Marketing ile Pazarlama Yapmak İçin:

Doğru Satış Ortaklarını Seçme: Yaş, sosyal statü, internette geçirdiği zaman, ilgi alanları gibi kriterler açısından hedef pazarınızla uyumlu izleyici kitlesine sahip satış ortaklarını tercih edin.

Performansı Teşvik Etme: Satış ortaklarınızı daha iyi performans göstermeye motive etmek için rekabetçi komisyonlar sunun. Komisyonlarınızı düzenli olarak artırmak da bu konuda teşvik edici bir yaklaşım olur.

İki kavramın en önemli ortak noktası ise bir e-ticaret işletmesinin onları doğru anlayıp uygulaması hâlinde genel giderlerini azaltıp, daha düşük eforla daha yüksek satış elde edebilmesidir. 

Bu içerik sayesinde siz artık bu iki kavramı doğru anlamış durumdasınız.

Sırada, doğru uygulamak var!

 

ETİKETLER: