5 Nisan 2024

Carefluencer akımı çığ gibi büyüyor

Sosyal platformların bize getirdiği tanımlardan son dönemlerde en çok dikkat çekeni 'Carfluencer'lar... Peki, kimdir bunlar, neler yaparlar gelin öğrenelim.

Gün geçmiyor ki sosyal medya hayatımıza yeni tanımlar sokmasın… Blogger, Influencer, Tiktoker derken şimdilerde de Carefluencer tanımı ortaya çıktı. Peki, nedir bu Carefluencer tanımı?

Sosyal medya artık günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Birbirinden farklı uygulamalar insanların kendi yaşamlarını anlatmasına, mesleklerini tanıtmasına, ek gelirler elde etmesine, para kazanmasına vesile oluyor. Günümüz insanları sosyal paylaşım platformlarından her anını, yediğini, içtiğini, gezdiği yerleri, okuduğu kitapları hatta ilginç bilgileri paylaşarak ‘içerik üreticileri’ diye bir tanımı hayatımıza soktu. Bu tanım da kendi içerisinde alt başlıklara ayrılıyor. Bir çoğunu zaten biliyorsunuz ama son zamanlarda bu tanımlardan en çok dikkat çekeni Carefluencer tanımı oldu.

ÇOK ÇEŞİTLİ ŞEKİLLERDE KULLANILIYOR

Sosyal platformlar, doğru kullanıldığında insanlık için adeta bir velinimet gibi. Ama ne yazık ki her alanda olduğu gibi sosyal platformları kendi çıkarları doğrultusunda olumsuz kullananlarda var. Son dönemlerde bir çok meslek gurubunun yozlaştığını görebiliyoruz. Suçlar bile şekil değiştirerek sosyal platformlara taşındı. Hatta belli başlı platformlar kara para aklayanların uğrak yeri oldu. Ülkemizde bu anlamda sayısız operasyon düzenleniyor. Öte yandan sosyal platformları öğretmek, anlatmak, geliştirmek, paylaşmak için kullananlar da var. İşte bunlara bir yenisi olarak ‘Carefluencer’lar eklendi.

ORTAK PAYDADA BULUŞUYORLAR

‘Carefluencer’lar, bakmakla yükümlü oldukları yaşlı aile bireyleriyle günlük yaşamlarını, onların bakım rutinlerini, varsa tedavi programlarını videolara çekip sosyal medya platformlarında paylaşıyorlar. İçerikleriyle yaşlı aile bireylerine bakan ve bazen kendini yetersiz hisseden diğer kişilere ulaşarak moral olarak onların yaşamlarını kolaylaştırabilecek öneriler, yeni fikirler sunarak bir tür ortak paydada buluşuyorlar. Tabii bunu yaparken maddi kaygı güden kişiler de var, toplumda kendileriyle aynı sorunları yaşayanlarla bir araya gelip yalnızlık, çaresizlik hislerinden bir nebze arınmayı umanlar da…

ENGEL OLMAKTAN ÇIKIYORLAR

Bir zamanlar yaşlı aile bireylerini bakım ve huzurevlerine bırakmak modayken, ‘Carefluencer’lar sayesinde insanlar yaşlı bireylerini yük olarak görmekten çıkıp, hayatlarını onların günlük rutinleriyle birleştirmeye ve bunu yaparken de şikayet etmek yerine mutlu olmaya odaklanmaya başladı. Yaşlı bireyler engel olmaktan çıkıp, ait oldukları aile bütünlüğünde baş köşede saygı ve sevgi çerçevesi içerisinde yerlerini alıyor. Bu anlamda ‘Carefluencer’lar belki de sosyal platformlarında en iyi ve en faydalı içerikleri sunuyorlar. Carefluencer akımı belki de bu yüzden sosyal platformlarda çığ gibi büyümeye ve dikkat çekmeye başladı.