2 Haziran 2024

Bir numaradan fazlası! Futbol formalarında numaranın önemi nereden geliyor?

Her takımlı oyunda mutlaka oyuncuların forma numaraları bulunur. Peki, Futbol formalarının arkasında bulunan rakamlarının özelliklerini biliyor musunuz?

Geçmişten günümüze birçok oyuncu farklı numaralarla formaların terletmiştir. Futbolda forma numaraları, sahadaki oyuncuların rollerini birbirinden ayırmak için kullanılır. Her numara kendine özgü bir rolü veya sorumluluğu temsil eder.

Örneğin, küçük numaralar geçmişten bu yana savunma oyuncularına ayrılırken, yedi, dokuz, on gibi numaralar oyun kuruculara, ofansif orta sahalara ve forvetlere tahsisi tercih edilir. Futbolda numaraların ilk çıktığı 25 Ağustos 1928 tarihinde Londra derbisi olan Arsenal – Chelsea maçında forma numaraları oyuncuların konumlarını belirlemek için kullanılmıştır. 2000’li yılların başından itibaren Avrupa’nın çoğu üst düzey liginde numaraların kullanımı zorunlu hale gelmiştir. İlk etapta 1-11 arasında numaralandırılan formalarda anlam şöyledir:

Kaleci
Sağ bek
Sol bek
Sağ stoper
Sol stoper
Orta saha
Sağ kanat
Orta saha
Forvet
Oyun kurucu
Sol kanat

Modern futbolda forma numaraları çoğunlukla teknik olmayan nedenlere göre seçilebilir durumdadır ve hatta oyuncular uğurlu sayılarını bile forma numaraları yapabilir, 1 den 99’a kadar istedikleri forma numarasını alabilirler. Bununla birlikte, 1-11 arasındaki numaralar genellikle daha önce ilişkilendirilen pozisyondaki oyuncular tarafından kullanılır.

Tabii tarihte Ivan Zamorano buna farklı bir yorum getirmiştir. Inter’de oynadığı tarihte, dönemin en büyük golcüsü olarak gösterilen Fenomen Ronaldo transfer edilmiş ve Zamorano’nun 9 numaralı formasını almıştır. 9’un uğuruna inanan Zamorano bunun üzerine 18 numarayı giymeyi tercih edip 1 ve 8 arasına + ekleyerek kendi 9 numarasını oluşturmuş oldu.

Özellikle yedi, dokuz ve on numaralı formaların geçmişten günümüze uzanan büyük bir önemi vardır. Bunun sebebi ise birçok oyun aklının ve yıldız oyuncunun bu numaralarla özdeşleşmiş olmasıdır. Buna günümüzden örnek vermemiz gerekirse Cristiano Ronaldo’nun 7 numaralı ve Lionel Messi’nin 10 numaralı formasını örnek verebiliriz. Hatta bu numaralar o kadar ikonik olmuşlardır ki oyuncularlar kendi markalarını bile (C. Ronaldo – cr7, Mesut Özil – M10) kurmuştur.

ETİKETLER: