17 Mart 2024

Ben yapmadım, kim yaptı? Bitcoin’in kurucusu hala bulunamadı!

Ortaya çıktığı günden itibaren yaratıcısının kim olduğu merak edilen Bitcoin'in açılan davada kurucusu olduğunu iddia eden Dr. Craig Wright'ın Bitcoin'in yaratıcısı olmadığına karar verildi.

Bitcoin, 2008 Mortgage krizi sonrasında Satoshi Nakamato adlı kişi ya da kişiler tarafından duyurulup blok zinciri Ocak 2009 tarihinde yapılan ilk transferle kullanılmaya başlanmış ve kısa sürede kazandığı popülarite ile “1. nesil blockchain” olarak adlandırılmıştır. Bitcoin’in getirdiği teknolojik devrimin yanı sıra, birçok yatırımcı için de enflasyonu düşük ve potansiyeli yüksek bir yatırım olarak görülmesine sebep olmuştur. Peki, Bitcoin’i icat eden Satoshi Nakamato kim ya da kimler?

SATOSHİ NAKAMATO OLDUĞUNU İDDİA ETMİŞTİ

Yazının başında belirttiğimiz gibi ilk olarak Satoshi Nakamato adıyla yayınlanan bir makaleyle hayat bulan Bitcoin’i kimin geliştirdiği daha doğrusu Satoshi Nakamato’nun kim olduğu büyük bir merak konusu olmuştu. Geçtiğimiz ay Crypto Open Patent Alliance (COPA), kendisini Bitcoin’in geliştiricisi yani Satoshi Nakamato olduğunu iddia eden Avustralyalı bilgisayar bilimcisi Dr. Craig Wright’a bir dava açmıştı.

YARGIÇ KESİN KARARINI VERDİ

5 haftalık inceleme sonrası Bitcoin’i kimin icat ettiğine ilişkin hukuki mücadeleyi denetleyen yargıç, bu kişinin Avustralyalı bilgisayar bilimcisi Dr. Craig Wright’ın olmadığına karar verdi. Kararın çabucak sonuca bağlanması şaşırtmıştı, zira davanın, davayı inceleyen yargıcın emekli olana kadar sonuçlanamayacağı düşünülüyordu. Ancak, Dr. Wright’ın Satoshi Nakamato olmadığı yönünde kanıtlar o kadar güçlüydü ki, yargıç kararını 5 haftalık inceleme sonrasında verebildi.

Yargıç, karar gerekçesinde kanıtların yeterince kesin olduğunu tespit ettiklerini ve Wright’ın Nakamoto olmadığına, Bitcoin’in yaratıcısı olmadığına, Bitcoin teknik dokümanının yazarı olmadığına ya da Bitcoin teknolojisinin yaratıcısı olmadığına dair bir karar yazmayı planladığını söyledi.

ARALARINDA TWITTER’IN KURUCUSU JACK DORSEY’İN ŞİRKETİ DE VAR

Bitcoin dünyanın en iyi bilinen kripto para birimi olmakla birlikte yakın zamanda yeni rekor yüksek bir değere ulaştıktan sonra yeniden manşetlere çıktı. Ancak onu icat eden kişi veya kişilerin kimliği, Satoshi Nakamoto ismi dışında bilinmiyordu. Avustralyalı Dr. Wright, 2016’dan bu yana Satoshi olduğunu iddia ediyor ancak iddiaları ve bunları destekleyen kanıtlar, kripto para birimi uzmanları tarafından uzun süredir sorgulanıyordu.

Londra Yüksek Mahkemesi’nin bir bölümü olan Fikri Mülkiyet Mahkemesi’nde görülen bu dava, bir grup Bitcoin şirketi tarafından açıldı. Üyeleri arasında Twitter kurucusu Jack Dorsey’in ödeme şirketi Block’un da bulunduğu Crypto Open Patent Alliance (COPA), Dr. Wright’ı agresif hukuki davaları nedeniyle kripto para biriminin gelişimi üzerinde caydırıcı bir etki yaratmakla suçladı.