11th

Mart
11 Mart 2024

Aselsan’dan bir ilk: Otonom su altı aracı ‘Deringöz’ göreve hazır

Okan Güleş
Okan Güleş Bilim ve Teknoloji editörü
0 Yorum
1.652 görüntüleme
2 dk.

Türkiye, son yıllarda savunma sanayi alanında çok önemli işler ortaya koydu. Yerli ve milli İHA’lara ek olarak, denizaltı ve su altı araçları da adından söz ettirmeye başladı.

Bu alanda birçok yerli şirketin çalışmaları olsa da, Aselsan’ın her geçen gün giderek daha etkin olduğunu söyleyebiliriz. Teknolojiyi yakından takip eden, özellikle MAIN GPT ile ilk yerli yapay zekayı da ülkemizde kullanıma sunan Aselsan, su altı araçlarına bu kez de otonom versiyon ekledi. Bir süredir üzerinde çalışılan yerli su altı aracı ‘Deringöz’, dalış testlerini başarıyla tamamladı.

DERİNGÖZ, DALIŞ TESTLERİNDE KRİTİK VİRAJI DÖNDÜ

Türkiye’nin ilk otonom su altı aracı Deringöz, su altında araştırma, keşif ve gözetlemenin yanı sıra, mayın tespit, boru hattı inceleme, liman üs ve koruma gibi birçok alanda etkin şekilde kullanılabilecek.

Denizlerin gözü olacak Deringöz, otonom hareket kabiliyeti ile öne çıkarken, sivil ve askeri amaçlara yönelik hizmet verecek.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre 600 metre derinlikte çalışma yeteneğine sahip olan Deringöz, modüler sistem mimarisiyle dikkati çekiyor. 

Kablosuz haberleşme imkanı olan Deringöz’ün, ihtiyaca göre artırılabilir faydalı yük konfigürasyonları bulunuyor. Deringöz’ün, maksimum 5,5 knot hız ve 3 knot tarama hızıyla Mavi Vatan’da Türkiye’ye büyük bir güç çarpanı oluşturması bekleniyor.