13 Mart 2024

Zuckerberg’in hedefinde yine ‘Apple Vision Pro’ var!

Okan Güleş
Okan Güleş Bilim ve Teknoloji editörü
Apple'ın Vision Pro'nun sürekli Meta Quest'ten daha iyi olduğu iddiaları Mark Zuckerberg'in canını sıktı. Günden güne artan bu eleştirilere karşı Meta CEO'su bir kez daha sessizliğini bozdu.

Apple’ın son teknoloji ürünü Vision Pro, piyasaya çıktığı andan bu yana eleştirilerin odağında. 3.500 dolarlık fiyatıyla dikkatleri çeken VR gözlük, her ne kadar pahalı olsa da, sanal gerçeklik alanında öncü modellerden biri haline geldi.

Herkesin açığını bulmaya çalıştığı Apple Vision Pro, Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in de en çok eleştirdiği teknolojik ürünlerden biri oldu. Elbette bunun sebebi kendi şirketinin geliştirdiği Meta Quest’e rakip olması. En başından bu yana 3.500 dolarlık fiyatın Vision Pro için abartı bir rakam olduğunu savunan Zuckerberg, kısa süre önce Threads hesabı üzerinden bir kez daha Vision Pro’yu hedef aldı.

MARK ZUCKERBERG, VİSİON PRO’YU YİNE KÖTÜLEDİ

Vision Pro’nun piyasaya çıktığından beri Quest 3’ün daha iyi bir VR başlığı olduğunu iddia eden Mark Zuckerberg, 3.500 dolarlık Vision Pro’nun, 500 dolarlık Meta Quest 3’ten daha düşük olduğuna dair inancını bir kez daha yineledi.

Threads’te paylaşım yapan analist Benedict Evans, Vision Pro için, “Meta’nın 3-5 yıl içinde ulaşmak istediği cihaz” yorumunu yaptı. Ayrıca Meta VR mühendislerinin Vision Pro ile Quest’in “temelde aynı şey” olduğunu öne sürmelerini de doğru bulmadı. Buna karşılık Mark sessizliğini bozdu ve analistin paylaşımına yorum yaptı.

Zuckerberg, Quest’in şu anda Vision Pro’dan “daha iyi” olduğunu ve Meta Quest’in gelecekte Vision Pro gibi “hareket bulanıklığına”, ağırlığa veya “hassas girdilerin eksikliğine” sahip olması durumunda Meta’nın “önemli ölçüde gerilemiş” duruma geleceğini vurguladı.

Öte yandan Zuckerberg, Meta Quest’in “oyun cihazı” olarak adlandırılmasına da çok kızdı. Quest’teki en iyi uygulamalardan bazılarının sosyal, tarayıcı ve video oynatıcı uygulamaları olduğunu belirten Meta CEO’su iddialara karşılık şu ifadeleri kullandı:

”Aslında en iyi 7 Quest uygulamasından 3’ü halihazırda sosyal uygulamalardır (Horizon, VR Chat ve Rec Room). Tarayıcı ve video oynatıcı da en iyi uygulamalar arasında. Her ne kadar fitness orada o kadar yüksek değil ama aynı zamanda tutkulu bir topluluğa da sahip. Dolayısıyla bu kulaklıkların sadece oyunlar için olduğu söyleminin artık geçerliliğini yitirdiğini düşünüyorum. Ve evet, daha fazla çözünürlük daha iyidir – ancak Quest’in çözünürlüğü de oldukça iyi olduğunda ergonomi ve hareket bulanıklığından ödün vermek net bir kazanç değildir.”

Cihazın ağırlığı ve hareket bulanıklığı, Zuckerberg’in Vision Pro’ya yönelik eleştirisinde odaklandığı iki noktadan biriydi. Evet, Apple’ın bu noktada Vision Pro’da yüksek çözünürlüğe yer vermesini gereksiz bularak reddetti.

Bilmeyenler için Meta’nın VR başlığı Quest 3, Apple Vision Pro’dan 7 kat daha pahalı. Ayrıca Vision Pro’nun baş ağrısı yaptığı yönünde şikayetlerin artması göz önüne alındığında, Quest’in  daha hafif olduğunu söyleyebiliriz. En önemlisi de Meta Quest’i yanınızda taşırken ayrı bir güç kutusunu taşıma gerekliliği de bulunmuyor.

Kaynak: Threads
Derleme: annturkiye.com