10 Mart 2024

Zaferin ardındaki yıldızlar: Oscar’ı birden fazla kucaklayan isimler

Hollywood'un her yıl nefeslerin tutulduğu büyük gecesi, Akademi Ödülleri ya da yaygın adıyla Oscar Ödülleri, sinema dünyasının zirvesindeki prestijli etkinlik olarak kabul ediliyor; birçok ünlü isim, kariyerlerine bu ödülle ışık tutarken, bazıları ise adlarını altın harflerle tarihe kazıyarak Oscar'ı defalarca kazandı.

Hollywood’un her yıl merakla beklediği Akademi Ödülleri ya da bilinen adıyla Oscar ödülleri, sinema dünyasının en prestijlisi olarak kabul ediliyor. Yıllar içinde birçok ünlü isim, kariyerini bu ödülle taçlandırdı ve sinema tarihine damga vurdu. Ancak aralarında öyle isimler var ki Oscar’ı birçok kez kazanarak isimlerini altın harflerle tarihe yazdırdılar…

Unutulmaz bir ikon: Katharine Hepburn

Sinema tarihinde dört kez En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar kazanan Katharine Hepburn bu alanda rekor kırdı diyebiliriz. Ünlü oyuncu, güçlü duruşu ve unutulmaz performanslarıyla günümüzde de hatırlanan bir ikon.  Hepburn, ödüllerini “On Golden Pond”, “The Lion in Winter”, “The Philadelphia Story” ve “Morning Glory” filmleriyle kazandı.

Animasyonun öncüsü: Walt Disney

Amerikan yapımcı Walt Disney, film kategorilerinde 22 kez Oscar kazanarak tarih boyunca en çok ödül alan kişi olma unvanına sahip. Disney, vizyonu ve yaratıcılığı ile animasyon dünyasına yepyeni bir soluk getirdi. “Snow White and the Seven Dwarfs”, “Mary Poppins” gibi efsane yapımlarıyla sinema tarihine adını altın harflerle yazdırdı.

Sinemanın kraliçesi: Meryl Streep

En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorilerinde 21 kez aday gösterilen usta oyuncu Meryl Streep toplamda üç kez Oscar kazandı ve sinema dünyasının efsanevi isimlerinden biri olarak kabul edildi. Uzun kariyeri boyunca birbirinden farklı rollerde üstün performans sergileyen Streep, Oscar tarihinde en çok aday gösterilen oyuncu olma unvanına da sahip.

Aktörlükte zirve: Daniel Day-Lewis

En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde tam üç kez Oscar kazanan Daniel Day-Lewis, oyunculuktaki üstün yetenekleri ve rollerine kattığı derinlikle tanınan bir isim. “There Will Be Blood”, “Lincoln” ve “My left Foot” gibi başyapıtlarda aldığı rollerle Day-Lewis, Oscar tarihinde iz bırakan aktörlerden biri.

Müziğin dehası: John Williams

Amerikan besteci John Williams, 58 yıllık müzik kariyerinde 25 kez Oscar’a aday gösterildi ve beş kez bu prestijli ödülü kazandı. “Star Wars”, “Jaws”, “Schindler’s List” gibi filmlere bestelediği müziklerle sinema dünyasına damga vuran usta besteci, müziğin gücünü bir kez daha kanıtladı.

Oscar ödülü kazanan ünlüler, sinema ve sanat dünyasına büyük katkılarda bulunarak iz bıraktılar. Ancak onların başarıları, gelecek nesillere ilham kaynağı olmaya devam edecek gibi görünüyor.