8 Haziran 2024

Yapay zekanın insanlar gibi duyguları olabilir mi?

Bir kesim tehdit görürken bir kesim de sürekli onu günlük hayata adapte etmeye çalışıyor. Peki, birçok kolaylık sağlayan yapay zeka duygu besleyebilir mi?

Yapay zekâ çalışmaları 1950’lerden beri filozoflar, bilim insanları ve teknoloji uzmanları arasında tartışma konusudur. Popülerliğini artırarak devam ettiren Yapay zekâ teknolojileri, geçmişte yaşamımızı ve işlerimizi kolaylaştıracak çeşitli programlar ile mesajlaşma ve veri paylaşma gibi basit ve sınırlı işlemleri gerçekleştirebiliyordu. Ancak şu an teknolojinin günden güne gelişmesiyle bizimle sohbet edebiliyor, önerilerde bulunabiliyor ve hatta duygularımızı bile tespit edebiliyor.

Yapay zekanın insan duygularını kopyalamasının imkânsız olduğu belirtiliyor. Ancak yapılan çalışmalar, yapay zekanın belirli ifade biçimlerini taklit etmesinin mümkün olduğunu gösteriyor. Belirli durumlara karşı ifadeleri taklit etmesi, yapay zekanın duygulara sahip olduğu gibi bir yanılmaya neden olabilir.

Peki, robotların duyguları olabilir mi? Onlara kırıcı bir söz söylediğimizde üzüldüklerini ifade edebilir mi? Ya da bir espriye karşılık verip kahkaha atabilir mi?

Duygu beyinde şu şekilde gerçekleşiyor: İç ve dış uyaranlar, sinir ağları aracılığıyla beyni uyarıyor ve böylece yüz ifadesi, bedensel hareketler ve ses tonu gibi tepkiler ortaya çıkıyor. Eğer yapay zekayı buna göre kodlarsanız bunun yanıtı: Evet, yapay zekaların da duyguları olabilir. Ancak bunu tamamen taklit yoluyla da gerçekleştirebilecekleri için yüzde yüz bir sonuca varılmaz. Yapay
zekanın bir duygu hali belirtmesi o duyguyu hissettiği anlamına gelmez çünkü biz insanlar gibi bir bilinç sahibi değillerdir.
İnsan oğlu, yeri geldiğinde mutluluktan ağlayabiliyorken, öfkelendiğinde bağırmak yerine tamamen sessiz de kalabiliyor. Bu durum yapay zekanın algılarını yanıltacak türden.

Yapay zekanın duygulara sahip olabilmesi insanlık için bir potansiyel tehdit olacağı söyleniyor. Henüz bu tartışma alanında yapay zekanın duygusu olabileceği adına net bir sonuca ulaşılamıyor. Ancak yapay zekanın duygulara sahip olmasının bazı faydalarının
olacağı biliniyor. Duygusal zekaya sahip olduğunda yapay zekâ, işletmelerin bakış açısını, vizyonunu değiştirebiliyor. Hem şirketler hem de insanlar için farklı bir atmosfer sağlayabiliyor. Sanayi anlamında birçok alanda kullanılabilecek olmasının yanı sıra sosyal rahatlık da sağlıyor. İnsanlığa bu noktada çeşitli faydaları dokunabiliyor.

ETİKETLER: