23 Mart 2024

Türkiye’nin ilk kütüphane ve teknoloji festivali

İstanbul harika bir festivale hazırlanıyor! Kütüphaneciler, teknoloji tutkunları, girişimciler ve binlerce kitapsever 23 - 27 Mart tarihleri arasında Rami Kütüphanesi’nde buluşuyor!

Çağımızda teknoloji artık her yerde! T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı düzenlediği festivalle bu yıl bir ilke imza atılıyor. 

DİJİTAL GELECEĞİN ANAHTARI: YAPAY ZEKA TEMELLİ AKILLI KÜTÜPHANELER

60.sı düzenlenecek olan Kütüphane Haftası, bu sene bir ilke imza atıyor ve kütüphaneleri ve teknolojiyi aynı çatı altında buluşturuyor. Kütüphane hizmetlerinin çağımıza ayak uydurması amacıyla düzenlenen festival 23 – 27 Mart tarihleri arasında İstanbul Rami Kütüphanesi’nde gerçekleşecek. 

Sanal gerçeklikten yapay zekaya, akıllı mimariden robotik uygulamalarına kadar çağın tüm yeni teknolojilerini gençler ve yediden yetmişe kütüphane kullanıcıları ile buluşturucak Uluslararası Kütüphane ve Teknoloji Festivali, etkinlikleriyle de dikkat çekiyor. 

Birçok farklı interaktif atölyenin gerçekleşeceği festivalde; kütüphane ve teknoloji fuarı, konferanslar, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin sunumları, kariyer ve staj simülasyonları, artırılmış gerçeklik ve oyunlaştırma stüdyoları gibi birçok farklı etkinlik boy gösterecek. Aynı zamanda sanat performansları ve yarışmaların da yapılacağı festival renkli ve eğlenceli anlara sahne olacak. Bu etkinlikler, teknolojinin kütüphane hizmetlerine entegrasyonunu kutlayarak sektördeki yenilikleri tanıtacak.

İLHAM VEREN KONUŞMALAR

Festival 23 Mart 11:30’da gerçekleşecek “Demystifying AI for Librarians” açılış konferansı ile başlayacak. Sonrasında ise festival ruhunu yansıtan İlham Veren Konuşmalar Serisi ile zihinleri aydınlatmaya devam edecek. Uzman konuşmacılar, kütüphanelerin geleceği ve bilgi teknolojisinin toplum üzerindeki etkileri gibi ilham verici konuları ele alacaklar.

FESTİVAL BOYUNCA ATÖLYELER HIZ KESMEYECEK!

Festival, kütüphane ve teknolojinin buluşmasını kutlayan bir Atölye Programı sunuyor! Festival kapsamında farklı yaş grupları için çeşitli atölyeler düzenlenecek. 3D Yazıcı Atölyesi, Model İHA Atölyesi, Geometri Robotum Atölyesi, Dijital Hikaye Anlatıcılığı, Işıklı Kitap Ayracı Atölyesi ve Model Uydu Atölyesi gibi birçok farklı etkinlik festival süresince katılımcılarını bekliyor olacak. 

Aynı zamanda festivalde mesleki seminerler de gerçekleşecek. Wikipedia, Canva Eğitimi, Pinokyolar Çağında Teyitçilik gibi farklı konuları kapsayan eğitimler gerçekleşecek. 

DÜNYA ÜLKELERİ DE KONUK OLACAK!

Uluslararası Kütüphane ve Teknoloji Festivali’ne Macaristan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Azerbeycan konuk ülke olarak katılacak. 

Festival hakkında detaylı bilgiye ve etkinlik programlarına buradan ulaşabilirsiniz.