1 Temmuz 2024

Telefon kameralarını mahveden 5 şey!

Son yıllarda telefonlarımızın kameraları o kadar gelişti ki, profesyonel çekim için neredeyse başka hiçbir cihaza ihtiyaç duymuyoruz. Peki, cihazlarımızı dikkatli kullanıyor muyuz?

Telefonunuzun kamerası muhteşem ama aynı zamanda da bir o kadar hassas. Telefonunuzun kamerasının hasar görmesini önlemek ve mükemmel çekimleri yakalamaya devam etmek için dikkat etmeniz gereken basit hususlar var. Ama ne yazık ki, farkında olmadan hatalar yapıyoruz. Peki, Telefonumuzun kamerasına zarar verecek 5 yaygın hata ne? İşte ayrıntılar…

Telefon kameraları son on yılda çarpıcı biçimde gelişti. Mütevazı bir 0,1 MP çözünürlükten şimdi 200 MP’nin üzerine kadar, uzun bir yol kat etti. Bazı ileri teknoloji modellerde, profesyonel kameralara benzer görüntü ve video kalitesi sunan 1 inç tipi sensörler bile bulunuyor. Bu kameralar büyüyüp daha iyi hale gelse de kırılgan ve hassas olmaya devam ediyor. Basit bir hata onlara kalıcı zarar verebiliyor.  Telefonunuzun kamera sisteminin kalıcı hasar görmesini önlemek için yapmaktan kaçınmanız gereken beş şeyi sizler için sıraladık.

1-  Lazer ışık gösterisi çekmek:

Konserlerde genellikle yüksek yoğunluklu lazer ışıkları kullanılır. Bunu telefonunuzla çekmek, yüksek enerji yoğunlukları nedeniyle hem lens sistemini hem de sensörün kendisini etkileyerek kamera sensörüne kalıcı olarak zarar verebilir.

2- Bisiklete montaj:

Telefonunuzu bir bisiklete veya scootera monte etmek, telefonun kamerasına kalıcı olarak zarar verebilir. Bunun nedeni hızlı hareket eden aracın neden olduğu titreşimlerdir. Telefonu bisiklete monte etmek için titreşimleri absorbe edecek şekilde tasarlanmış özel bir montaj kiti kullanın.

3- Su altında telefon kullanmak:

Bazı markalar su altı çekim yeteneklerini sergilerken, bu, IP derecelendirmesine sahip olsa bile cihaza kalıcı olarak zarar verebilir. Su altında uzun süreli kullanım, telefonun ısınmasına neden olur ve yoğunlaşma, suyun sisteme girerek kameraya zarar vermesine neden olabilir.

4- Aşırı sıcaklıklarda ve soğuklarda çekim yapmak:

İster çok soğuk, ister çok sıcak olsun, aşırı sıcaklıklarda çekim yapmak fotoğraf makinesine zarar verebilir. Bununla birlikte, bir telefonla güvenli bir şekilde ayı çekebilirsiniz ve hatta bazı telefonların özel ay modları bile vardır.

5 – Kamera merceği koruyucularını kullanmak:

Görünüşte koruyucu olsa da, kötü takılmış veya düşük kaliteli lens koruyucuları kamera lenslerini çizebilir. Lens ile koruyucu arasındaki küçük boşluklar bile toz parçacıklarını tutarak lense zarar verme potansiyeline sahiptir.