22 Şubat 2024

Sinema sektöründe büyük sürpriz: Johnny Depp, Suudiler’in kültür elçisi oluyor

Hollywood’un ünlü aktörü Johnny Depp, Suudi Arabistan’ın ‘2030 Vizyonu’ çerçevesinde Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın isteğiyle ‘kültür elçisi’ olacak. Depp, ülkede filmler çekip tüm sinema etkinliklerine katılacak.

Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, “2030 Vizyonu” çerçevesinde finanstan futbola kadar her alanda yatırımlar yaparak ülkesini bir çekim merkezi haline getirme hedefinde büyük bir atılıma hazırlanıyor. Amerikan Vanity Fair dergisinin haberine göre, bin Selman, sinema sektöründe önemli adımlar atmaya başladı.

Kültür elçiliği için Amerikan aktör Johnny Depp düşünülürken, ünlü aktörün ekibiyle Suudi Krallığı arasında “7 haneli ücret” konusunda görüşmeler başladı. Karayip Korsanları serisinden 265 milyon dolar kazanan Depp’in Suudi Arabistan’ın sinema ve kültür elçisi olması için 1 milyon dolardan çok daha yüksek bir bedel alabileceği konuşuluyor. Anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte ünlü aktör, ülkedeki sinema etkinliklerine katılacak ve Suudi Arabistan’da film çekecek. Depp, daha önce 2022’de Cidde’de düzenlenen 3. Kızıldeniz Uluslararası Film Festivali’ne katılmıştı.

Peki, neden Riyad Johnny Depp’i seçti?

Bu sorunun cevabı, Bin Selman ile Depp’in dostluğuna dayanıyor. Bu dostluğun mimarı, Bin Selman’ın güvendiği yakın arkadaşı Prens Bedir bin Farhan Al Saud. Hollywood sanatçılarını Suudi Arabistan’a getirme görevi üstlenen Suudi Arabistan Genel Eğlence Otoritesi üyesi Prens Bedir, Depp ile bir film çekimi sırasında tanıştı. Depp, 2022’de Suudi Arabistan’ı ziyaret etti ve Bin Selman’la tanıştığı düşünülüyor.

Dergiye göre, Depp 2023’te Suudi Arabistan’da tam 7 hafta geçirdi ve kraliyet saraylarında konakladı, ülkeyi lüks yatlar ve helikopterlerle gezdi. Hatta Depp, bu ziyaretin ardından Londra’ya bin Selman’ın şahsi Boeing 747’siyle döndü. Ünlü aktörün Suudi Arabistan’ın bir kültür devrimi yaşadığına olan inancına vurgu yapılırken, kendisine yakın kaynaklar Bin Selman ile dostluk kurmasına şaşırıyor.

Kaynak: Vanity Fair