27 Şubat 2024

Akıllı saat sevmeyenlere ‘Akıllı Yüzük’: Galaxy Ring ile sağlığınız parmaklarınızda!

Okan Güleş
Okan Güleş Bilim ve Teknoloji editörü
Akıllı telefon, akıllı saat derken bu kez de beklenmedik bir hamle gerçekleşti. Samsung’un uzun zamandır gündemde olan akıllı yüzüğü ‘Galaxy Ring’, Barcelona’da gerçekleşen MWC 2024 etkinliğinde gösterildi.

İnovatif teknolojileriyle ön plana çıkan Samsung, gerek akıllı telefon, gerek televizyon gerekse diğer alanlarda muhteşem ürünlere sahip. Peki akıllı yüzük denince aklınıza neler geliyor? 

Ya da şöyle söyleyelim; bir yüzük en fazla ne yapabilir? Samsung yapılabilecek her şeyi Galaxy Ring yüzüğünde birleştiriyor.

TASARIM

Öncelikle tasarımdan bahsedelim. Galaxy Ring; platin, gümüş, seramik siyahı ve altın olmak üzere dört renk seçeneğiyle geliyor. Tıpkı bir yüzük gibi olan bu teknolojik ürün, henüz prototip aşamasında ve resmiyet kazandığında nihai ürün üzerinde değişiklikler olabilir.

Oldukça hafif yapısıyla dikkat çeken, akıllı saat sevmeyenler için tasarlanan bu yüzük, 5’ten 13’e kadar parmak bedenlerine uyacak şekilde üretildi.

DİJİTAL SAĞLIK PARMAKLARINIZDA

Mobil Dünya Kongresi’nde sergilenen Galaxy Ring, sağlık konusunda kullanıcıların yakın takipçisi olacak. Şirket her ne kadar içerisinde hangi sensörlerin kullanıldığını belirtmese de, kalp atış hızı, hareket ve solunum göstergelerine dayalı uykulu analizlerine sahip olacak.

Ayrıca Samsung’un Dijital Sağlıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Hon Pak, halihazırda Galaxy Wtatch serisinde bulunan kadınlar için adet ve doğurganlık takibinin de bu yüzükle yapılabileceğini söylüyor. Bu özellikte yüzüğün, direkt olarak Oura ring ile rekabet edeceği anlamına geliyor.

YAKINDA UYGULAMAYA EKLENECEK

MWC 2024 kapsamında tanıtımı gerçekleşen Galaxy Ring, yakın gelecekte Samsung’un yerleşik sağlık uygulamasına eklenecek. 

Derleme: ANN Türkiye