13 Mart 2024

Rotamız Japonya: Takvimler Sakura’yı göstermeye başlıyor!

Bu yıl 20 Mart - 30 Mayıs tarihleri arasında, Japonya’nın farklı noktalarında açacağı tahmin edilen Sakura, bildiğimiz diğer adıyla kiraz çiçeği için geri sayım başladı…

Japonya Meteoroloji Kurumu (JMC), her sene heyecanla beklenen Sakura zamanı için kiraz ağaçlarının ne zaman çiçek açacağına dair ilk tahminlerini yayınladı. JMC’nin tahminlerinin temelini ise soluk pembe bir renge sahip olan kiraz çeşidi Somei Yoshino belirliyor. 

Kiraz çiçeklerinin ilk tılsımlarının, 18 Mart’ta Japonya’nın batısında bulunan Kochi’de görülmesi planlanıyor. Bu tarihten kısa bir süre sonra, 23 Mart’ta ise Tokyo dahil birçok farklı bölgede çiçekler kendini gösteriyor. Tahminlere göre çiçekler bu sene önceki yıllardan daha hızlı yayılacak ve Kyoto’da da aynı gün, yani 23 Mart’ta çiçek açmaya başlayacağını öngörüyor. Japonya’nın kuzeyinde ise Aomori ve Sapporo‘nun ilk çiçeklerinin sırasıyla 21 Nisan ve 2 Mayıs’ta görülmesi bekleniyor.

HANAMI GELENEĞİNE YAKIN KADRAJ!

Mart ayının gelmesiyle birlikte büyük bir heyecan ile beklenen kiraz çiçeği mevsimi, Japon sanatı ve edebiyatından da anlaşılacağı gibi Japonlar arasında en sevilen mevsim. Yaşamın ve hayatın aniden bitebileceğini ve sürprizlerle dolu olduğunu simgeleyen Sakura’lar; Japon halkı için felsefi anlamlar da içeriyor. Doğanın yeniden doğuşuna tanıklık edilen ve bu gösterişli çiçekler arasında yeni başlangıçları kutlamak için mis kokulu bir fırsat olan Sakura zamanı, ölmeden önce görülmesi gerekenler listesinde de kesinlikle olmalı!

Japonya’da Sakura zamanı aynı zamanda yeni başlangıçlara da denk geliyor. Birçok şirket, özel kurum ve okullar da yeni çalışma ve eğitim yılına 1 Nisan’da başlıyor. Bu sebeple Sakura zamanı kişisel ve profesyonel yaşamın birçok yeni biçimiyle de ilişkilendiriliyor.

JAPON KİRAZ ÇİÇEĞİ FESTİVALİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Japonya’da gerçekleşen Japon Kiraz Çiçeği Festivali’nin (Japanese Cherry Blossom) bu yıl 5 – 14 Nisan tarihleri arasında yapılması planlanıyor. Hava şartlarına göre kesin günleri değişebilen festival; kiraz çiçekleri dallarında durduğu sürece devam ediyor. Bu süre ise bölgesine göre farklılık gösterebilse de; ortalama Mayıs ayının ilk günlerine kadar sürebiliyor. 

Kiraz çiçeklerinin bir diğer dikkat çekici özelliği ise 15 gün dallarda kaldıktan sonra hiç solmadan, ansızın dallarından düşmeye başlaması…

SAKURA’LARI NEREDE İZLEYELİM?

Tüm Japonya’nın merakla beklediği bir mevsim olsa da, Sakura zamanı Japonya’nın her bölgesinde yaşanamıyor. İlk olarak Japonya’nın güneyinde bulunan ve tropikal iklimiyle dikkat çeken Okinawa’da açıyor. Bu bölgede çiçeklerin açmasının ardından, giderek kuzeye doğru kayıyor ve son olarak Hokkaida Adası’nda çiçekler gün yüzüne çıkıyor.

Tokyo’da bu büyüleyici manzaraların tadını çıkarmak isterseniz; Ueno Park, Shinjuku Gyoen, Sumida Park, Asukayama Park, Yoyogi Park ve Meguro Nehri kesinlikle yolunuz düşmesi gereken yerlerden. Kyoto’da ise Philosopher’s Path olarak bilinen Felsefe Yürüyüşü Yolu, Maruyama Park ve Shrine bu büyülü manzaranın tadını çıkarmak için keyifli bölgelerden. Sakura’nın tadını Osaka’da çıkarmak isteyenler için ise Kema Sakuranomiya, Mint Bureau ve Osaka Kalesi ideal yerlerden. 

Her yıl çok sayıda turistin uğrak noktası haline gelen Japon Kiraz Çiçeği Festivali, ülkenin ekonomisine de büyük bir katkı sağlıyor. 2023 yılında gerçekleşen festival verilerine göre; Japon ekonomisine yaklaşık 7,1 milyar dolar katkı sağladığı görülüyor.

Sakura mevsimine özel olarak Türkiye’den de çok sayıda tur şirketi, bu özel çiçeklerin açışına tanık olunması adına özel Japonya – Sakura turları düzenliyor. Farklı bütçe ve ilgi alanlarına göre hazırlanan bu turlar esnasında hem doğanın bu göz kamaştıran olayına tanıklık ediyor hem de Japon kültürünü daha yakından tanıma şansı yakalıyorsunuz. 

SAKURA ALIŞVERİŞİNİ İHMAL ETMEYİN!

Turistler kadar bölge halkının da dikkatini çeken Sakura Festivali zamanında, bir çok Japon üretici de Sakura temalı farklı, dönemsel ürünlerini piyasaya çıkarıyor. Festival döneminde dekorasyondan kozmetiğe, kırtasiyeden ev eşyalarına kadar oldukça geniş bir yelpazede ürünler bulmanız mümkün. 

Fazla bütçe ayırmadan evinize küçük Sakura hediyelikleri ile dönmek isterseniz Daiso ve Seria gibi yerel mağazaları tercih edebilirsiniz. Ülkemizdeki “1 Milyoncu” konseptine benzeyen bu mağazalarda; kırtasiye malzemeleri, yapay çiçekler ve çıkartmalar gibi ürünler bulabiliyorsunuz. 

Biraz daha fazla bütçe ayırmak isterseniz de bölgede bulunan yaşam tarzı mağazalarından birine göz atabilirsiniz. Yerel mağazalara göre çok daha kaliteli ürünlere Tokyo Hands ve Loft gibi mağazalardan ulaşabilirsiniz. 

Özellikle SPA kültürünün başkenti olarak kabul edilen bölgede, Sakura zamanı vücut bakım ve kozmetik ürünlerinin satışında da büyük bir artış gözleniyor. Japon kültürünün ayrılmaz bir parçası olan bu ürünler; Sakura Festivali zamanında oldukça çeşitlilik gösteriyor.

İSTANBUL’DA SAKURA FESTİVALİ VE FAZLASI…

İstanbul ve Japonya diplomatik ilişkiler açısından da birbiriyle bağlantılı iki şehir olma özelliği taşıyor. 2024 yılında iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 100. yılı kutlanıyor. Bu kapsamda bu yıl 2 Nisan Salı günü; Sabancı Üniversitesi Tuzla Kampüsü’nde Sakura Festivali gerçekleşiyor. Türkiye’de en fazla Sakura ağacı bulunan bölge olan Sabancı Üniversitesi Tuzla Kampüsü’nde gerçekleşecek festival ise merakla bekleniyor. 

Aynı zamanda 2003 yılında Japonya’da ilan edilen “Türk Yılı” kapsamında Japonya’nın Shimonoseki şehri tarafından Baltalimanı’ndan kurulan Baltalimanı Japon Bahçesi ise oldukça dikkat çekiyor. 6 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan bahçede çok sayıda Sakura ağacı ve Japon bahçelerinin büyüleyen bitkileri bulunuyor.