9 Mart 2024

Oscar’larınız sizin olsun, bize yediklerinizi anlatın: Dünyaca ünlü şef Wolfgang Puck!

Film endüstrisinin en gözde gecesi kuşkusuz Oscar Ödülleri ve ödül töreni ardından gerçekleşen Governors Ball, yani Oscar’ın “after-party”si! Dünyaca ünlü şef Wolfgang Puck ve ekibinin geceye özel lezzetlerine yakın kadraj yapıyoruz…

Tadı damaktan silinmeyecek bir partiye ne dersiniz? Hem de Oscar Ödülleri’nin hemen sonrasında! İşte karşınızda Oscar’a tam 30 yıldır lezzet katan şef Wolfgang Puck ve ekibinin alametifarikaları…

Oscar’ın gerçek anlamda mutfağına girmeye hazırlanın! Kadife perdelerin arkasına geçiyor; dünyaca ünlü isimlerin o gece yiyecekleri yemeklere daha yakından bakıyoruz. Gerçek altınla kaplanan çikolatalar, somon fümeden Oscar heykelcikleri… Dünyaca ünlü şef Wolfgang Puck ve ekibinin imzasını taşıyan birbirinden iddialı yemeklerle; film sektörünün olduğu kadar gastronomi dünyasının da gözü bu şatafatlı gecede!

New York’tan Singapur’a kadar dünyanın birçok farklı noktasında restoranları olan şef Wolfgang Puck; aslında İstanbulluların da yakından tanıdığı bir şef. Nişantaşı’nda bulunan St. Regis Hotel’in terasında hizmet veren Spago, yine ünlü şefin imzasını taşıyan mekanlar arasında. Son olarak Şubat ayının başında Las Vegas’ta açtığı yeni İtalyan restoranı Carama ile merak uyandıran Puck; tam bir gastronomi fanatiği! Deneysel olduğu kadar özüne de bağlı kalan, merak uyandıran mutfağının yanı sıra yemek kitaplarıyla da sevilerek takip edilen şefler arasında.

OSCAR YEMEK DÜZENİNİ DEĞİŞTİREN YENİLİKÇİ BİR ŞEF!

Bu yıl gerçekleştirilecek partinin gusto detaylarına geçmeden önce; Oscar gastronomisinin son 30 yılına göz atmakta fayda var.

1929 yılında sadece on beş dakikalık bir törenken, şimdilerde yılın en büyük olayları arasında sayılabilecek bir geceden bahsediyoruz. İlki Los Angeles’ta bulunan Hollywood Roosevelt Hotel’de, 270 kişinin katılımıyla gerçekleşen Akademi Ödülleri, sadece özel bir akşam yemeği ile taçlandırılmış. Bundan 30 yıl öncesine kadar da oturmalı bir düzende sofra başında devam eden bir gece olarak devam etmiş. Wolfgang Puck ise bu düzeni tamamen değiştiren isim olmuş. Ünlü isimler ödül töreninden çıktıktan sonra, Puck’ın yakınlardaki restoranına gider ve törenin kutlamasını burada yaparmış. Dolayısıyla Puck’ın kendisini ödül töreninin merkezinde bulması aslında çok da zaman almamış. Tören sonrası yemek düzenini değiştiren ve Oscar’ın “after-party”si Governors Ball’a farklı bir gastronomi dokunuşu yapan şef; açık büfe stiline geçişi yapmış! Bu kadar önem arz eden bir etkinlikte masa düzeni sorunsalını ortadan kaldırmak ve paylaşım kültürüne yönelmek son derece iddialı bir yenilik olmuş. Büfe düzeniyle insanlar hem birbirleriyle daha çok vakit geçirebiliyor hem de birçok farklı kültürün mutfağını eş zamanlı olarak deneyimleyebiliyor. 30 farklı yemeğin tadına bakabilmenin, tek bir yemeği tatmaktan daha zengin bir deneyim olduğunu açıkça ortada!

BAKLAVALI, YAPRAK SARMALI OSCAR MENÜSÜ

1995 yılından bu yana Oscar partilerinin menülerini hazırlayan ünlü şef Wolfgang Puck liderliğinde WP Catering (Wolfgang Puck Catering) yaratıcı yorumlarıyla dünya mutfaklarını aynı çatı altında buluşturuyor. Türk lezzetlerinin ilk kez Oscar mutfağına girişi ise 2018 yılında şef Cihan Kıpçak ile oldu! O yıl Spago İstanbul mutfağının emanet edildiği Kıpçak, ödül töreni için de Puck ile mutfağa giren isimler arasındaydı.

Çok değil, sadece birkaç yıl geriye gittiğimizde ise Türk mutfağının ikoniklerini Oscar büfelerinde kesin olarak görmeye başladık. İlk olarak Karadeniz Pidesi partinin açık büfesinden boy gösterdi. Sonrasında ise Kaymaklı Kayısı Tatlısı!

Geçtiğimiz yıl ise Puck’ın hazırladığı yemek istasyonlarında; Baklava, Burma Tatlısı ve Yaprak Sarma gibi oldukça tanıdık yüzleri gördük.

30. YILA ÖZEL MENÜ!

Bu yıl Oscar mutfağında 30. yılını kutlayan Wolfgang Puck ve ekibi, yine dünyaca ünlü isimlerin damaklarına imza atmaya hazır! Her zevke ve tercihe hitap etmeyi vaat eden menüsüyle Puck, Governers Ball’daki 30. senesini; gelenekselleşmiş dokunuşlar ve yenilikçi bir vizyonu birleştirerek kutluyor.

Bu yıl için hazırlanan menü ise sadece yemeklerden oluşan bir liste kesinlikle değil; geçmişi kutlayan, bugünü kucaklayan ve  geleceğe göz kırpan bir mutfak sentezi… Bu yılın menüsünün tam anlamıyla Puck felsefesiyle örtüştüğü de açıkça gözüküyor; “Yemek sadece bir yemek değildir; bunun bir yolculuk olması gerekiyor.” diye açıklıyor Puck!

Puck, 2024 Oscar’ının menüsü için ilk sinyalleri ise; “Bu yıl menüde hem klasikleşen geleneksel yemeklerimiz hem de tamamen yenilikçi yorumlarımız bir arada olacak.” ifadeleriyle verdi…

Bu sene, Puck ve WP Catering’in mutfaktan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Eric Klein tarafından hazırlanan menü 3 ana başlık altından tasarlanmış. Etrafta gezen tabaklar ve yemek servis arabaları, minik yemek istasyonları ve tatlılar! Aynı zamanda her kategori kendi içinde vejetaryen ve vejetaryen olmayan olarak ikiye ayrılıyor. Her başlıktan yaklaşık 17 – 20 seçenek sunuluyor.

İKONİK SOMON FÜME OSCAR HEYKELLERİ YİNE SAHNEDE!

Puck’ın Oscar menüsünün ikoniği bu yıl da değişmiyor; somon fümeden hazırlanan Oscar heykelleri yine aramızda. Bu ikon için Oscar klasiklerine leziz bir saygı duruşu da diyebiliriz! Geleneksel lezzetlerin yanı sıra bu yıl menüde; rezene marmelatlı ballı tereyağlı tost ve çırpılmış taze krema gibi çağdaş lezzetler de yer alıyor.

Los Angeles merkezli Avusturyalı şef,  yemek istasyonlarının yanı sıra bu yıl misafirler için nefis bir meze masası ve “Paella Bar” hazırlamayı da ihmal etmiyor! Meze masasında bizim de yakından tanıdığımız lezzetlere yer verilmiş; Ballı Pancarlı Humus, Muhammara, Babaganuş, Zahter ve Pide bunların başında geliyor.

ALTIN KAPLAMA ÇİKOLATALAR OLMAZSA OLMAZDI!

Menüde yer alan tatlı seçenekleri ise oldukça heyecan verici! Tatlılar ve pasta tasarımları Kamel Guechida ve Garry Larduinat imzası taşıyor. Partiye bu sene de katılan Türk tatlıları arasında ise; Ev Yapımı Fıstıklı Burma ve Malatya Kayısılı Bitter Çikolata yer alıyor.

Kısacası; ünlü şefin elinin değmesiyle son 30 yılda bu gösterişli gecenin gastronomi detayları da bir hayli değişti. Sempatik tavırlarıyla dünyaca ünlü isimleri kendine hayran bırakan Puck’a bizim de hayranlığımız sonsuz! Geçtiğimiz yıl Oscar’lardan bir süre sonra, o geceye özel hazırladığı menüyü Spago İstanbul misafirleri için de sunmuştu. Bu sene de dört gözle Oscar lezzetlerini İstanbul’da tatmayı bekliyoruz…