6 Haziran 2024

O ülkelerin yasakları hayrete düşürüyor

Her ülkenin kendine göre yasakları var. Hatta bazı ülkelerin yasakları o kadar ilginç ki, insan görünce şaşırıyor. İşte ülkelerin ilginç yasakları...

Her ülkenin ister yazılı olsun, isterse de sözlü olsun belli başlı kuralları vardır. Bu kurallar ya da yasaklar, hayatımızı düzene koyması adına yazılmıştır. Dünyanın birçok ülkesinde gelenek, kültür, yaşam biçimi ve kimi zaman coğrafyanın da etkisiyle koyulan bu yasaklardan bazıları ise oldukça ilginç ve şaşırtıcı. Peki, bu yasaklar hangileri?

Yasaklar ülkesi Singapur

Singapur denilince, herkesin aklına ilk olarak yasakları gelecektir. Gerçekten de öyle!

Aslında hepsine yasak diyemeyiz de toplum olarak yaşamanın gerektirdiği kurallar diyebiliriz. Bu ülkede sakız çiğnemekten yere tükürmeye ve çöp atmaya, sokakta su dışında başka bir içecek içilmesine, gece yarısından sonra duş alınmasına, arabaların kirli bırakmasına kadar bilinen ve uygulanan birçok Singapur yasası vardır.

Tayland’da paranın üzerine basmak yasak!

Güney Asya’nın egzotik ülkesi olan Tayland’ın katı bir kuralı var. ‘Yerel paranın üzerine basmak kesinlikle yasak!’ Tayland parasının üzerinde kralın resmi olduğu için paranın üzerine basarsanız büyük ceza ve yaptırımlarla karşılaşma olasılığınız oldukça yüksek. Taylan’da yürürken, olası bir durum da yerde para görürseniz oradan uzaklaşın derim.

İtalya’da somurtmak yasak!

İtalya’nın Milano şehrinde kamusal alanda somurtmak yasak. Modanın başkenti olan Milano’nun bu yerel yasası çok eskiye dayanıyor. Hastane çalışanlarının ve cenazesi olanların ise bu yasadan muaf tutulduğu biliniyor. Bakıldığında çok güler yüzlü olan İtalyanların aslında bunu yasaları uygulamak için yaptıklarını bilmiyorduk.

Çin’de boğulan bir kişiyi kurtaramazsınız!

Çinler garip olduklarını bir kez daha kanıtladı: İnanılmayacak derecede Çin’de sudan boğulan bir kişiye yardım edemezsiniz. Garip ve üzücü olan bu inanış metodu, kişinin kaderine müdahale olarak görülür. Bu yardımı, ahlaki açıdan uygun görmüyorlar.

Yunanistan’da topuklu ayakkabı giymek isteyen bu yasağa dikkat etsin!

Yunanistan’da birçok antik tapınak ziyaretinde topuklu ayakkabı giymek yasaktır. Bunun nedeni basit: Bu kadar zengin bir geçmişe sahip kalıntılara topukla taşta çatlaklar yaratarak zarar vermemek için. Bu kural MÖ. 5. yüzyıla kadar uzanıyor.

İsviçre’de pazar günleri araba yıkamak yasak!

Suyu korumak veya çevrecilik adına koyulmuş bir kural değil eğer merak ettiyseniz. Burada amaç başka türlü bir kirliliği önlemek: gürültü kirliliğini. Sadece Pazar sabahları araba yıkamak değil, aynı zamanda ülkede pazar akşamları gürültü yapmak da yasak. Bu yasanın dünya üzerinde tüm ülkelerde olması gerekir bence bu şekilde daha duyarlı bir birey olup empati yeteneğimizi geliştirmiş oluruz.

İngiltere’de kadınların toplu taşıma araçlarında çikolata yemek yasak!

İngiltere, özgürlükler ülkesi olarak bilinir fakat bazen öyle yasaklar karşımıza çıkıyor ki “bu kadarına da pes” dedirtiyor. Mesela İngiltere’yi boyluca gezmek istediniz elbette taksi ile gitmek mesafeleri kısaltır ama siz bu anın tadını çıkartmak istiyorsunuz ve otobüse bindiniz. Birden kan şekerinizin düştüğünü hissettiniz veya canınız çikolata çekti. Hemen çantanızın fermuarını açtınız ve çikolatayı çıkarttınız! İşte burada yanıldınız…

İngiltere’de toplu taşıma araçlarında kadınların çikolata yemesi yasaktır. Nedeninin ne olduğunu sanırım çoğu kimse bilmez ama yasaktır. Canınız ne kadar çok o çikolatayı yemek istese de kendinizi durdurun. Ayıplanırsınız…

Gittiğiniz ülkede başınızın derde girmemesi ve sıkıntıya düşmemeniz için dikkat etmeniz gereken, her ülkede kendi yaşadığınız ülkenin kurallarına göre hareket etmemek.

ETİKETLER: