13 Haziran 2024

O logoları çok görüyoruz ama anlamlarını biliyor muyuz?

Her an her yerde karşımıza çıkan logolar markalar için çok önemli. Peki, her yerde görmeye alışık olduğumuz logoların hikayelerini ne kadar biliyoruz?

Markaların adını unutsak da logoları hafızalarımıza güzel bir şekilde yerleştiririz. Özellikle iyi hazırlanmış ve beyine sinyal yollayan renklerden oluşan logo tasarımları sayesinde, marka bilinirliği her zaman en üst seviyelere çıkar. Logoların hikayesini okuyunca şaşıracak hatta ve hatta nasıl aklıma gelmedi dedikleriniz de olacaktır.

Peki bu logolar neyi ifade ediyor gelin birlikte inceleyelim…

1- Google

Google ilk olarak Googol sözcüğü ile ortaya çıkacaktı. Daha sonraları üzerinde oynamalar yapılarak Google halini aldı. Edward Kasner adındaki Amerikalı matematikçinin yeğeni Milton Sorotta tarafından ortaya çıkmış olan “googol” sözcüğü 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle oluşan rakamı belirten matematiksel bir terimdir. Google’ın bu terimi kullanması, şirketin web’deki ve dünyadaki bilgi selini organize etme misyonunu yansıtır.

2-Ferrari


Birçok insanın rüyalarını süsleyen Ferrari araçlarının logosundaki şaha kalkmış at, ilk olarak 1. Dünya Savaşı’nda savaş pilotluğu yapmış olan ve İtalyanların halk kahramanı olarak kabul ettiği Francesco Barracca tarafından kullanılmış. Bu sembolü uçağının gövdesine kazıyan Barracca’nın annesi olan Kontes, firmanın yaratıcısı Enzo Ferrari’ye bu sembolü logo olarak kullanmasının ona şans getireceğini söyler ve Enzo Ferrari de bunu kabul eder. Böylece ortaya bugün çoğu insanın rüyalarını süsleyen bu logo çıkar.

3-Nike


Dünya’nın kullandığı bu marka, adını Yunan zafer tanrıçası olan Nike’tan almaktadır. Jeff Johnson bir gece rüyasında bu tanrıçayı görür ve Nike ismini kullanmaya karar verir. Logoyu ise sadece 35 dolara bir öğrenciye yaptırmışlardır. Logo aynı zamanda soldan sağa doğru zafere giden sporcuyu işaret eder.

4-Amozon

Amazon’un logosundaki ayrıntı A ile Z harfine çizilen bir ok ile mevcut. Bu da Amazon’da a’dan z’ye her türlü ürünün bulunacağını ifade ediyor. Ayrıca okun gülümsemesi de müşteri memnuniyetini ifade ediyor.

5- Domino’s

Pizzalarla özdeşleştiği için artık Domino’s deyince aklınıza domino taşlarının gelmemesi olası ancak logonun çıkışı domino taşlarına dayanıyor. Buna ek olarak iki kareden oluşan logo, bir pizza kutusunu andırıyor ve içerisindeki 3 nokta da şirketin kuruluşundaki ilk 3 şubeyi temsil ediyor. Şirketin kurucusu Tom, ilk etapta her yeni şube için bir nokta eklemeyi hayal etmiş
ancak firmanın büyüme hızı buna müsaade etmemiş.

6- Toblerone

Dünyanın ilk patentli çikolatası Toblerone’un logosu da sürprizlerle dolu. Logonun üst kısmındaki dağa dikkatli baktığınızda içerisinde bir ayı figürü göreceksiniz. Bu figür hem çikolatanın ballı aromasını hem de Alp Dağları’nın yamacında bulunan ve şirketin kurulduğu ‘Ayıların Şehri’ unvanına sahip Bern şehrini simgeliyor.

7- Apple

Apple şirket logosunun tasarımcısı Rob Yanov fikri nasıl bulduğunu açıkladı: "Bir kutu elma
aldım, bir kutuya koydum ve onları bir hafta boyunca çizdim. Elmanın tadını çıkarmak da
deneyin bir parçasıydı ve tesadüfen fark ettim ki 'ısırık' tam anlamıyla 'bayt' terimiyle aynı
anlama geliyordu.

ETİKETLER: