23 Mart 2024

Kral Charles’ın ardından tahta kim geçecek?

75 yaşındaki Kral III. Charles'ın hastalık haberinin ardından gözler Kral III. Charles'ın yokluğunda tahta kimin geçeceğine çevrildi. Büyük oğul Prens William mı yoksa kardeşlerinden biri mi? Britanya topraklarına hükmeden devasa krallığın yeni kralı kim olacak?

Buckhingam Sarayı Kral III. Charles’in kanser olduğunu duyurmuştu. 26 Ocak’ta yapılan duyurunun ardından gözler, Kral III. Charles yaşamını yitirirse tahta çıkabilecek varislerine çevrildi.

Kral Charles’ın tahta geçmesinin üzerinden çok değil, henüz 9 ay geçti. Kralın hastalığının duyurulmasının ardından pek çok kesim tarafından tahtın tadını çıkartamayacak olması Lady Diana’nın laneti olarak adlandırılıyor. Zira Kral III. Charles’ın prenslik süreci ve evliliği de sansasyonlarla doluydu. Peki Kral III. Charles öldüğü takdirde tahta hangi isim geçecek? İşte muhtemel 10 varis…

PRENS WILLIAM

Kral Charles’ın büyük oğlu Prens William, İngiliz anayasasında bir hükümdarın tahta nasıl geçeceğine ilişkin kurallara göre kral olma sıralamasında ilk sırada yer alıyor. 1982 doğumlu Prens William, Kral Charles’ın tedavisine başlanır başlanmaz zaten kralın bazı görevlerini üstlenmeye başladı. Tedavi süresince resmi görevlerine devam edecek olan kral, halka açık alanlardaki etkinlik ve görevlere katılmayacak. Onun yerine tahtın ilk varisi Prens William bu görevleri üstlenecek.

PRENS GEORGE

2013 doğumlu Galler Prensi Prens George, Prens William ve Prenses Catherine’in büyük oğlu. Babası Prens William’ın tahta çıkmaması durumunda ikinci olarak tahta çıkabilecek isim Prens George… Prens George İngiltere tarihinde tahta çıkan en genç kral değil. Zira büyük büyük dedesi Kral Henry daha 9 aylıkken İngiltere’nin sert monarşisinde tahta çıkmış ve 40 yıl krallık yapmıştı.

PRENSES CHARLOTTE

Büyük Britanya Krallığı’nın tahtının üçüncü varisi ise yine Galler Prensi William ve Galler Prensesi Catherine’in ikinci çocukları Prenses Charlote. 8 yaşındaki Prenses Charlotte, Prens William ve Prenses Catherine’in 3 çocuğunun ortancası olmakla birlikte baskın karakteriyle de tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Kral Charles’ın “Hep bir kız torunum olsun istemiştim… Ben hasta olunca bana o bakacak” dediği Prenses Charlote’a kraliyet ailesi o kadar çok güveniyor ki, Kral’ın taç giyme töreninde haşarı küçük kardeş Prens Louis ona emanet edilmişti. Louis ablasının kanatları altında tören sırasında esnemek dışında hiçbir haşarılık yapamamıştı.

PRENS LOUIS

Prens Louis, Galler Prensi William ve Galler Prensesi Catherine’in üçüncü ve en küçük çocukları. Haşarılıkları ve muzip tavırlarıyla katıldığı törenlerde dikkatleri üzerine çeken Prens Louis, tahta varis olarak geçebilecek dördüncü isim. Prens Louis’in tahta çıktığında nasıl bir kral olacağı ise çok merak edilenler arasında.

PRENS HARRY

Prens Harry, Kral Charles ve Lady Diana’nın ikinci çocuğu ayrıcalığıyla tahtın beşinci varisi olarak listede yer alıyor. Her ne kadar Megan Markle ile sansasyonlarla dolu evliliğiyle gündemde olsa da listeye girmeyi başaran bir isim. Kraliyetin belirlediği kurallar dışında sıradan bir yaşam sürdürmek için kraliyet unvanlarından vazgeçen aile, İngiltere’deki devasa saraydan ayrılıp iki çocuğuyla birlikte California’da yaşamaya başlamışlardı. Peki, saraydan ayrılmaları sansasyonları bitirdi mi? Hayır! Çiftin saraydan ayrıldıktan sonra yayımladıkları kitap ve verdikleri röportajlar sarayda deprem etkisi yaratmaya devam ediyor.

PRENS ARCHIE

2019 doğumlu Prens Archie, Prens Harry ve Megan Markle’ın ilk çocukları olarak babasından sonra tahtın altıncı varisi. Her ne kadar babası Prens Harry, Archie için “Oğlum Archie’ye büyüyünce ne olmak istediğini sorduğumda, bazı günler astronot, bazı günler pilot diyor – helikopter pilotu elbette- ya da Kwazii çizgi filmindeki Octonaut’lardan biri olmak istiyor” dese de zaman ne gösterecek belli değil. Kim bilir belki Archie, diğer varisleri eleyip tahta çıkar ve çocukluk hayali olan pilotluğu yapamaz…

PRENSES LILIBETH

Suxes Prensesi Lilibeth Diana, Prens Harry ve Megan’ın ikinci çocukları olarak tahtın yedinci varisi. Kendisinden önce gelen isimlere bakıldığında tahta çıkma şansı düşük olsa da hala varis olarak saygınlığını koruyor.

PRENS ANDREW

Kral Charles’ın skandala karışan ve adı Jeffrey Epstein’a bağlı belgelerde yer alan küçük kardeşi Prens Andrew, taht sırasında sekizinci sırada yer alıyor. Prens Andrew’in skandal dosyası kalabalık. Taşıdığı kraliyet kanı onu birçok olaydan korusa da İngiliz halkının çok sevdiği bir kral adayı olmadığı kesin. Ne varsa hep bu küçük kardeşlerde var. İlk çocuklardaki sorumluluk duygusu ve bilinci küçük erkek kardeşlerde nedense hep eksik kalıyor.

PRENSES BEATRICE

Prens Andrew’un kızı Prenses Beatrice, taht sırasında dokuzuncu sırada yer alıyor. Prenses Beatrice, ve eşi Edoardo Mapelli Mozzi gözlerden uzak bir yaşam sürmeyi tercih ediyor. Çiftin 3 yaşında bir kızları bulunuyor.

SIENNA MAPELLI MOZZI

Prenses Beatrice’in Edoardo Mapelli Mozzi’den olan 3 yaşındaki kızı Sienna Mapelli Mozzi, taht sıralamasında 10. sırada yer alıyor.