16 Nisan 2024

K-Pop, K-Drama’dan sonra şimdi de K-Parazit moda oldu

Dünyada akım haline gelen sanatçılarıyla, şarkılarıyla, filmleri ve dizileriyle gündemden düşmeyen Güney Kore, yeni yapımıyla yine çok konuşuluyor. Parasite Beast: The Gray tüm dünyada bir anda viral oldu.

1990’larda ortaya çıkan ve 2000’li yıllarda ise tüm dünyada Halyu dalgası olarak akıllara kazınan Kore kültürü, sanatın tüm alanlarında artık adından söz ettiriyor. Özellikle gençlerin arasında yaygınlaşan ve dünyanın her ülkesinden büyük hayran kitlesi edinen Güney Kore; gerek müzik, gerek dizi gerekse de filmlerle bu dalgayı her geçen gün sağlamlaştırıyor. Hatta Güney Kore sineması öyle bir noktaya geldi ki, 92. Oscar törenlerinde bir ilk yaşandı ve Güney Koreli yönetmen Bong Joon Ho’nun çektiği Parazit filmi 6 dalda aday gösterilip 4 dalda Oscar ödülü aldı.

YÖNETMEN KOLTUĞUNDA YEON SANG HO VAR

Şimdilerde ise Netflix’te popüler olan  Parasite Beast: The Gray dizisi çok konuşulmaya başlandı. Busan Treni, Yarımada, Hellbound, The Cursed, Jung-E gibi filmlerle adını sinema dünyasına altın harflerle yazdıran Güney Koreli Yönetmen Yeon Sang Ho‘nun en yeni dizisi, Parasite Beast: The Gray filmi yayınlanmaya başladı. Dizi yayına girer girmez de tüm dikkatleri üzerine çekti.

Japon Manga yazarı Hitoshi İwaaki’nin en popüler mangalarından biri olan Parasite Beast: The Gray, bir Japon dizisine konu olmuştu ama Kore versiyonu kadar popülarite elde edememişti. Yönetmen Yeon Sang Ho oldu diziyi öylesine çarpıcı şekilde ele almış ki, efektler konunun işleyişi sizi adeta içine çekiyor, yaşamın gerçekliğini sorgulatıyor. Dizinin oyuncu kadrosunda Jeon So-ni, Koo Kyo-hwan, Lee Jung-hyun, Kwon Hae-hyo ve Kim In-kwon gibi isimler ön plana çıkıyor.

Parasite Beast: The Gray’,  insanları konak olarak kullanan parazitlerin yönettiği insanlarla normal insanların arasında geçen macera ve aksiyon dolu hayatta kalma savaşını anlatıyor. Bu savaşı gerçek insanlar mı kazanacak yoksa parazitlerin yönettiği insanlar mı bunu hep birlikte göreceğiz. Ama dizinin afişi yayınlanır yayınlanmaz şimdiden tüm dünyada K-Pop, K-Drama gibi K-Parazit dalgası da yayılmaya başladı. Bölümlerinin bir bir Netflix’e düşmesiyle de küçük oyuncakları, stickerları piyasaya sürülmeye başlandı bile. Siz henüz diziyi izlemeye başlamadıysanız, bence hemen başlamalısınız. Ve lütfen toplu taşıma araçlarında izlemeyin. Sonra vereceğiniz tepkilerden biz sorumlu değiliz…