8 Temmuz 2024

Halsiz ve endişeli misiniz? Mevsimsel duygu durum bozukluğu olabilir

Mevsimler birbiri ardına geçerken her mevsim ruh halimiz değişkenlik gösterebiliyor. Genelde kapalı havalarda görülen ruh değişimleri açık havalarda da görülebiliyor.

Bazen mevsimler değiştiğinde ve günler kısaldığında insanlar, insanlar kendilerini, kötü, halsiz, enerjisi düşük bir halde hissedebilir. Bir müddet sonra da normal ruh hallerine dönebilirler ve daha iyi hissetmeye başlayabilirler. Bazen insanların yaşadığı bu olumsuz ruh halleri çok şiddetli olabilir. Hatta öyle ki, kişinin farklı durumları nasıl düşündüğünü, algıladığını, hissettiğini ve değiştirip etkileyebilir.

Uzmanlar depresif dönemlerin kişilerde umutsuzluk, huzursuzluk, günün büyük bir bölümünde düşük ruh hali gibi tipik özelliklerinin yanı sıra aşırı uyku ve aşırı yemek yemeyi de tetiklediğini söylüyor. Genellikle sonbahar ve kış dönemlerinde yaşanan bu mevsimsel duygu durum bozukluğu nadir de olsa yazın da görülebiliyor. Yazın görülen duygu durum bozukluklarında ise uykusuzluk, endişe ve çabuk sinirlenme hatta şiddete başvurma durumları da gözlemlenmiş. Yani, hep televizyonda izlediğimiz, sıcak şehirlerimizden gelen şiddet haberlerin bununla etkisi olabilir. Ya da sıcak havalarda şiddet olaylarının artması, mevsimsel duygu durum bozukluğunun etkilerinden biri olabileceğini söylersek çok da yanılmış olmayız.

Öte yandan mevsimsel duygu bozukluğu yaşayan kişilerin aile geçmişinde psikolojik rahatsızlıkları olan kişilerin olması muhtemeldir. Ayrıca kendilerinde de daha önce başka türde depresif veya anksiyete bozukluğu yaşamış olmaları muhtemel.

Mevsimsel duygu durum bozukluğundan korunmak için yapmamız gerekenler ise basit. Gün ışığından faydalanmayı asla ihmal etmiyoruz. Kapalı mekanlarda kalmayıp, eve hapsolmuyoruz. Mesai aralarımızda, öğlen yemeklerimizden sonra kısa süreli de olsa açık havaya çıkmaya özen gösteriyoruz. Sağlıklı uyku uyumak önemli. Geceleri özellikle karbonhidrattan zengin şeyler yemiyoruz, aşırı yorucu spor yapmıyoruz, odamızın iyi havalanmış olmasına, yatağımızın ve yastığımızın uygun olmasına özen gösteriyoruz. Mutlaka hobileriniz ve tutkularınız olsun. Özel bir spor yapmanıza gerek yok, açık havada yürümek, en az haftada 3 defa 30-40 dakika kadar, kaslarınızdan salınan ve mutluluk merkezinizi uyaran maddelerin aktive olmasına yardım edecektir. Mevsimsel duygu durum bozukluklarında artan karbonhidrattan zengin besinler tüketmekten kaçınıyoruz. İlk başta bu besinler kısa süreli iyi hissetmemize neden olsalar da, aşırı kilo alımı ile uzun vadede daha da mutsuz edecek. Sorunlarınızın hepsi ile aynı anda mücadele etmeye çalışmayın, bir önem sırası yapın. Sorunlarınızı çözdükçe, diğer sorunlarınızla uğraşmak için daha çok zamanınız ve gücünüz olacak ve daha motive olacaksınız.

ETİKETLER: