16 Mart 2024

Google, tıpkı insan gibi oyun oynayabilen yapay zeka geliştirdi

Okan Güleş
Okan Güleş Bilim ve Teknoloji editörü
Google’ın geliştirdiği yeni yapay zeka SIMA, oyuncuları yenmekten ziyade öğrenme ve eğitim amaçlı geliştirildi. Yine de bu, yapay zekanın gelecekte oyunculara rakip olmayacağı anlamına gelmiyor…

Her alanda adından söz ettiren yapay zeka, bu kez de oyun sektörüne girdi. Teknoloji devi Google’ın bünyesinde yer alan DeepMind, yeni bir yapay zeka modeli geliştirdi.

SIMA adı verilen bu yapay zeka mevcut modellerden farklı olarak oyunlara özel tasarlandı. Google, yaptığı açıklamada amaçlarının oyuncuları yenmek olmadığını, bunun aksine yapay zekayı bu alanda eğitmek istediklerini belirtti.

YAPAY ZEKA SIMA, BİRÇOK OYUN ÜZERİNDE EĞİTİLDİ

DeepMind tarafından geliştirilen bu yapay zeka, herhangi bir video oyunun, hatta açık dünya oyunlarının nasıl oynanacağına kadar A’dan Z’ye her şeyi öğrenmeye devam edecek.

Elbette bu model oyunların gelişimi için kullanılmayacak. Örneğin, çok oyunculu oyunlarda partimize katılabilecek, konuşarak verdiğimiz komutları anlayabilecek, üç boyutlu dünyaları ve etrafındaki nesneleri tanıyabilecek bir başka oyuncu gibi davranışlar sergileyecek.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan DeepMind Araştırmacısı ve SIMA liderlerinden Tim Harley, “SIMA, oyunu kazanmak için eğitilmedi: Oyunu çalıştırıp kendisine söylenenleri yapmak için eğitildi.” dedi.

Oyunlar için geliştirilen SIMA için teknoloji devi Google, Hello Games’in yanı sıra Embracer, Tuxedo Labs, Coffee Stain gibi yapımcıların bulunduğu 8 oyun yapımcısı ile iş birliği yaptı. Ayrıca bu model, No Man’s Sky, Valheim, Goat Simulator 3 gibi oyunları da denedi. Ancak ilerleyen zamanda SIMA, pek çok oyunda adından mutlaka söz ettirecektir.

Kaynak: The Verge