19 Şubat 2024

Google, AB’de dezenformasyonla mücadele için yeni adımlar atıyor

Google, Avrupa Birliği’nin beş ülkesinde parlamento seçimleri öncesi dezenformasyonla mücadele kampanyası başlatmaya hazırlanıyor.

Google’ın teknoloji geliştirme birimi olan Jigsaw, mart ayından itibaren arama motorlarında yer alan yasa dışı ve yanıltıcı içeriklerle mücadele etmek için çalışmalara başlayacak.

Belçika, Fransa, Almanya, İtalya ve Polonya gibi Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında yapılacak çalışma, AB vatandaşlarının manipülatif içerikleri tespit edebilmesine yardımcı olacak reklamların geliştirilmesini içerecek. Reklamların sonuna, izleyicilerin dezenformasyon hakkında ne öğrendiklerini aktarabilmelerine yardımcı olacak çoktan seçmeli soruların yer aldığı testler eklenecek.

Jigsaw’ın hazırladığı reklamlar, AB’de kullanılan yaklaşık 24 dile tercüme edilecek.

Bu çalışma, Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde başlatılıyor. Haziran ayında gerçekleşecek olan seçimlere yaklaşırken, dezenformasyonun yayılması AB parlamenterlerini endişelendiriyor.

Son günlerde Fransa, Polonya ve Almanya gibi ülkeler, Rusya’nın sosyal medya üzerinden dezenformasyon yaydığı iddiasında bulundular.

Bu hafta yürürlüğe giren Avrupa Dijital Hizmetler Yasası da arama motorlarında çıkan yasa dışı ve yanıltıcı içeriklerle mücadeleyi hedefliyor.

Kaynak: Reuters