11 Temmuz 2024

Evcil hayvanınız sürekli gastrointestinal sorunlarla mı karşılaşıyor?

Evcil hayvanınız sık sık rahatsız oluyor ve siz nedenini anlayamıyorsanız, hayvanınızda çeşitli belirtiler var ve bu neye işaret olabilir bilmiyorsanız, bu haber tam da size göre...

Evcil hayvan sahibi olmak demek büyük bir sorumluluğun da altına girmek demektir. Hastalandıklarında aynı bebekler gibi dertlerini anlatamamaları nedeniyle onların dilinden iyi anlamamız, davranışlarını iyi gözlemlememiz gerekiyor. Eğer evcil hayvanınız sık sık gastrointestinal sorunlar yaşıyorsa nedenlerini ve ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bilmiyorsanız, sizi haberimizi okumaya davet ediyoruz…

Uzmanlar, evcil hayvanınızın sık sık sorun yaşıyorsa daha büyük sorunlara yol açmamak için derhal bir uzmana başvurulması gerektiğini söylüyor. Peki, neler hayvanlarımızın bu sorunları yaşamasına neden oluyor gelin birlikte bakalım.

– Sık sık besin değişikliği: Evcil hayvanınıza sürekli farklı besinler veriyorsanız, bağırsak kurtları, bakteriyal veya viral enfeksiyonlar, bağırsak sorunları gibi durumlara davetiye çıkartıyorsunuz demektir.

– Temiz su ve gıda: Gıdaların nasıl saklandığı, temiz su verilip verilmediği de hayvanınızın sağlığını etkileyen önemli unsurlardan.

Tüm bunların yol açtığı hastalığı bulmak için kan tahlilleri, röntgenler, ultrason ve endoskopi gibi tetkikler sorunun çözülmesinde yardımcı olacaktır. Öte yandan hayvanınızda aşağıda sayacağım belirtiler de varsa hemen bir veterinere götürmeniz gerekir.

– Aşırı salya akması
– İshal
– Kabızlık
– Kusma
– Yediklerini geri çıkarma
– İştahsızlık
– Karın ağrısı
– Kanama
– Şişkinlik
– Dışkıda zorlanma
– Şok
– Susuz kalma

ETİKETLER: