26 Mart 2024

CRISPR teknolojisi HIV’e umut oldu: Yeni bir tedavi geliyor!

CRISPR gen değiştirme teknolojisi birçok hastalığa umut oluyor. Hollanda'da CRISPR gen değiştirme teknolojisi ile HIV virüsü enfekte olan hücrelerden ayrıştırma işlemi başarıyla sonuçlandı.

Moleküler düzeyde makas gibi kullanılan CRISPR teknolojisi ile DNA kesilerek içindeki zararlı bölümler ayrıştırılıp işlemez hale getirildi.

Mevcut HIV ilaçları virüsün yayılmasını durduruyor ama virüsü tamamen ortadan kaldırmıyor. Bilim insanları bu çalışma sonucu virüsü hücreden ayrıştırıldı ancak çalışmanın tüm vücuttaki virüsü arındırabilmesi ve yöntemin güvenilirliğinin kanıtlanabilmesi için daha çok çalışma yapılması gerekli olduğu görüşünde.

YAKIN ZAMANDA UYGULANMAYACAK

Amsterdam Üniversitesi’nde araştırmayı yürüten ekip, çalışmanın özetini geçtiğimiz günlerde bir tıp konferansında tanıttı. Henüz fikir aşamasında olan çalışma kapsamında umutlanan HIV hastalarına da küçük bir hatırlatma yapalım… Geliştirilen bu yeni teknolojiyi yakın zamanda hastalar üzerinden uygulamak henüz mümkün gözükmüyor.

İngiltere’deki Nottingham Üniversitesi’nde kök hücre ve gen terapisi teknolojileri üzerine çalışan Prof. Dr. James Dixon da temkinli davranarak, araştırma sonuçlarının daha yakından incelenmesi gerektiğini söyleyerek; “Elde edilen ölçümlerin tedaviye imkan verecek şekilde tüm vücutta etkili olup olmayacağına dair daha çok çalışma yapılması gerekiyor.” dedi.

CRISPR teknolojisini HIV’e karşı kullanmayı deneyen başka bilimsel çalışmalar da var. Bunlardan biri olan Excision BioTherapeutics, üç gönüllü üzerinde 48 hafta süren çalışmada henüz bir yan etkiye rastlanmadığını açıkladı. Ancak Londra’daki Francis Crick Enstitüsü’nden Dr. Jonathan Stoye, dolaylı ve uzun vadeli yan etkileri nedeniyle CRISPR teknolojisi hakkında endişelerin sürdüğünü söyledi.

HIV pozitif birçok kişi hayatları boyunca antiretroviral tedavi görmek zorunda kalıyor. Hastalar bu ilaçları kullanmayı bıraktıklarında ise virüs yeniden harekete geçebiliyor.

CRISPR TEKNOLOJİSİ NEDİR?

CRISPR (Gen değiştirme teknolojisi) 2012 yılında keşfedildi. Bilim insanları bu teknolojiyi laboratuvarlarda insan hücrelerinde hastalıklara yol açan DNA’ları kesmek için kullanıyor.

CRISPR TEKNOLOJİSİ HANGİ ALANLARDA KULLANILIYOR?

CRISPR teknolojisi ilaç, tarım, sanayi, halk sağlığı gibi birçok alanda kullanılıyor. CRISPR yönteminin tıp ve sağlık alanında yeni ilaç geliştirme çalışmalarında, hastalıklı genlerin belirlenmesinde ve tedavide kullanılabileceği düşünülüyor.