20 Haziran 2024

Bu şarkıların sahibi kim?

Global açıdan üne kazanan pek çok hit şarkı, söyleyenlerle o kadar özdeşleşir ki artık şarkının söz yazarı sanki onlardır. Bailando’yu Enrique Iglesias’tan bağımsız düşünmek çok zordur veya Despacito dendiği zaman akla hep o iki yüz gelir. Ya Macarena? Bu şarkıları duyduğumuzda gözümüzde canlanan yüzler ve isimler ortaktır...

Sahne ışıkları altında parlayan yıldızlar, bazı şarkılarla o kadar özdeşleşir ki; şarkının yaratıcısının o olduğunu düşünmemek çok zordur. Hazırsanız, melodilerin perde arkasında kalan gizemli yaratıcılarına şimdi bir ışık tutacağız! Dünya çapında milyonların diline dolanan o efsanevi şarkıların, beklenmedik yazarlarına doğru bir yolculuğa çıkacağız. 

İşte huzurlarınızda kulaklarınızın pasını silip, müzik dünyasının seyrini değiştiren on global hit ve onların şaşırtıcı yaratıcıları.

“Bailando”

Enrique Iglesias’ın sesi ve dansıyla global bir başarı kazanan bu İspanyolca hit, Kübalı söz yazarları Descemer Bueno ve Gente de Zona ikilisi tarafından kaleme alındı. Latin danslarına özgü ritimleri ve akılda kalıcı sözleri, şarkının uluslararası üne kavuşmasının başlıca nedenleri arasındaydı. Tabii, Iglesias’ın cazibesi de yadsınamazdı.

“Chandelier”

Avustralyalı, nispeten de yerel sayılabilecek bir sanatçı olmasına rağmen, Sia Furler’in seslendirdiği “Chandelier” küresel bir fenomene dönüştü. Şarkının hayranları için sürprizlerden birisi ise, Sia Furler’in şarkıya sadece sesini değil ruhunu da katmış olmasıydı. Çünkü şarkının tek söz yazarı Sia’ydı. 

“Gangnam Style”

Dünyayı kasıp kavuran Güney Koreli fenomen şarkıyı yazan kişi PSY’den başkası değildi. Güney Kore’deki Gangnam bölgesindeki yaşam tarzı üzerine yaptığı alaycı eleştiri hem yerel hem de uluslararası bir hite dönüşürken, PSY’nin söz yazarlığı konusundaki yeteneğini de tasdiklemiş oldu.

“Ai Se Eu Te Pego”

Herkesin Michel Teló ile tanıdığı bu akılda kalıcı Brezilya melodisi aslında Sharon Acioly ve Antônio Dyggs ikilisi tarafından kaleme alındı. Elbette şarkının küresel boyuta ulaşma başarısında Michel Teló’nun çok önemliydi ancak dinleyicilerin kalplerini yakalayan ise hiç şüphe yok ki şarkının sözleriydi.

“Macarena”

Oooo, Macarena! Bu İspanyol dans hiti, ikili Antonio Romero Monge ve Rafael Ruiz tarafından yazıldı ve söylendi. Ancak, şarkının hit olma yolculuğu Bayside Boys tarafından remiks yapıldığında başladı. Dolayısıyla pek çok kişi remiks yapanların şarkının söz yazarları olduğunu düşünüyordu.

“Dragostea Din Tei”

“Numa Numa” şarkısı olarak da bilinen bu Moldovalı pop hiti, Grup O-Zone tarafından seslendirildi ve dünya çapında bilinirliğe ulaştı. Şarkı grup ile o kadar özdeşleşti ki pek çok kişi gruptan birisinin bu şarkıyı yazdığını düşünmeye başladı. Oysa söz yazarı Dan Bălan isimli bir besteciydi.

“Con te partirò”

Andrea Bocelli’nin sesiyle özdeşleşen bu İtalyan klasiği, dünya genelinde “Time to Say Goodbye” ismiyle de bilinir. Bocelli’nin güçlü performansı, şarkıyı hem onun hem de global ölçekli sanatçıların repertuarlarının bir temel taşı hâline getirdi. Şarkının Bocelli’nin performansından da öteye geçen dokunaklı sözlerinin arkasında ise Lucio Quarantototto’nun imzası vardı.

“Alors on danse”

Akıllı sözler, benzersiz ritimler… Belçikalı Stromae’nin Avrupa müzik sahnesinde öne çıktığı bu eşsiz şarkıdaki başarısı sadece sesi ve yüzünden ibaret değildi. Çünkü sözler de Stromae imzalıydı.

“Hips Don’t Lie”

Kolombiyalı süperstar Shakira, şarkı yazma yeteneğiyle tanınıyor. Fakat bu hitin arkasında tek başına imzası yok. Bu özel hit, Wyclef Jean ile ortak yazıldı. Shakira’nın Latin cazibesi ve Wyclef’in Haiti enerjisi şarkıda inanılmaz bir uyum kazanmışa benziyor.

“Despacito”

Şarkıyı söyleyen Luis Fonsi ve Daddy Yankee, bu zamanının çok ötesine geçen Porto Rico müziğinin küresel fenomen olmasında hiç şüphe yok ki büyük pay sahibi oldular. Fakat gizli bir isim daha vardı; icracı oldukları gibi şarkının söz yazarı da olan bu ikiliye söz yazarlığında eşlik eden Erika Ender’in payı da unutulmamalı.

Müziğin evrensel dili, farklı kültürlerin yaratıcı zekâlarının bir bileşenini bize sunuyor. Her bir hit şarkının arkasında, insanları bu kadar sarıp sarmalamasını sağlayan bir ruh olduğunu unutmamak lazım. Çünkü müzik sadece dinlemek için değil hissetmek ve hikâyeleri keşfetmek için de var!

 

ETİKETLER: