22 Şubat 2024

Beşiktaş’ın ‘Sarı Agüero’su! Semih Kılıçsoy adını efsane futbolcular arasına yazdırabilir mi?

Beşiktaş'ın genç yeteneği Semih Kılıçsoy oynadığı futbolla ve attığı gollerle taraftarı tekrar stada çekmeyi başardı. 2028 yılına kadar Beşiktaş ile sözleşmesi bulunan Kılıçsoy, önümüzdeki sezonlarda Kara Kartal'ın gol yükünü çekeceği aşikar. Gelin Beşiktaş'ın 'Sarı Agüero'su Semih Kılıçsoy'un yeteneğini ve a takıma yükseliş basamaklarını birlikte inceleyelim.

Beşiktaş Futbol Akademisi son yıllarda birçok genç yeteneği Türk futboluna kazandırmayı başardı. Ancak birkaç futbolcudan istediği verimi alamasa da, bazı yeteneklerin Beşiktaş’taki kariyeri hayal kırıklığıyla sonlandı.

Beşiktaş’ın altyapısında yetişen birçok futbolcunun kariyer planlaması istediği gibi gitmedi. Ahmet Nur Çebi döneminde A takıma yükselen gençlerin birçoğunu takımda tutamayan yönetim, sadece Rıdvan Yılmaz ve Emirhan İlkhan’dan gelir elde edebildi.

Altyapının tecrübeli hocalarının güvendiği ve üzerine titrediği bir yetenek olan Semih Kılıçsoy ise Beşiktaş’ın yeni kozu. Beşiktaş’ın Semih üzerinden planı açık ve net. Önce şampiyon olacak bir kadro kurup Semih’ten en iyi şekilde verim almak. Sonra yüksek bir bonservis bedeliyle Beşiktaş’a milyon eurolar kazandırmak.

GOP VENÜS’TEN BEŞİKTAŞ’A

Genç yetenek Semih Kılıçsoy futbola Gaziosmanpaşa Venüs takımının altyapısında başladı. Arnavutköy Yaylaspor forması da giyen Semih, 2016’da Beşiktaş’ın Fulya’daki altyapı tesislerine ayak bastı.

 

Beşiktaş’ın rezerv takımlarında ortaya koyduğu futbolla göz dolduran Semih’in ilk profesyonel sözleşmesi 2021 yılında yapıldı. U-19 Süper Ligi’nde attığı 18 gol ile gol kralı oldu. Her geçen yıl yükselişi devam eden Semih, Antalyaspor ile oynanan maçta 58. dakikada oyuna girerek ilk Süper Lig maçına çıktı. Avrupa arenasında ilk golünü Tirana’ya karşı atarak adını duyurmayı başardı. Kılıçsoy’un sözleşmesi 2028 yılına kadar uzatıldı.

OYUN TARZI AGÜERO

Semih Kılıçsoy’un bilinen santraforların aksine boyu biraz daha kısa. 1.78 boyundaki genç yeteneğin öne çıkan özelliği ise hızı. Topa olan hakimiyeti ve bilek hareketlerine hakim oluşu rahat çalım atmasını sağlıyor. Her ne kadar stoperlere karşı çelimsiz görünse de, ayakta kalmayı başarabilen ve kolay kolay devrilmeyen bir futbolcu olan Semih, fiziksel anlamda güçlü bir yetenek. Sert şutlar da atabilen Semih Kılıçsoy öne çıkan bu özelliğiyle, Manchester City’nin eski efsane futbolcusu Agüero’nun oyun tarzını anımsatıyor. Semih de zaten bir röportajında idolünün Kun Agüero olduğunu açıklamıştı.