6 Temmuz 2024

6 adımda meditasyona başlamak çok kolay

Meditasyon fikri ne yazık ki bazılarına çok teferruatlı gelebiliyor. İşte size meditasyon hakkında 6 kısa bilgi...

Depresyon, anksiyete ve kronik stres gibi zihinsel sağlık sorunları günümüzde oldukça yaygınlaşmış durumda. Bu hastalıklar da ciddi sağlık sorunları olarak kabul ediliyor. Yoga ve farkındalık meditasyonu gibi bütünleştirici ve bütünsel zihin, vücut uygulamaları, psikolojik ve fiziksel sağlık sorunları arttıkça giderek daha popüler ve faydalı hale geldi. Aslında yoga meditasyonu , zihinsel ve fiziksel sağlık sorunları ile nasıl ilişki kurduğumuzu etkileyecek stres azaltma teknikleri olarak kabul edilir sizinde aklınızda meditasyon yapma gibi bir fikir belirdiye bu adımlara dikkat edin derim.

1. Adım

Meditasyona yeni başlıyorsanız öncelikle kendinize bir meditasyon noktası belirleyin. Bu nokta rahat, kolayca erişebileceğiniz ve dolayısıyla meditasyondan kaçmanız için size bahane yaratmayacak kişisel bir nokta olmalı. Meditasyon yapacağınız yeri seçerken
evin dilediğiniz bölümünü kullanabilirsiniz. Buradaki önemli husus bu yer size esenlik hissi vermelidir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu yeri heykel, mum, tütsü gibi objelerle dekore edebilir; ortamı uygun hale getirebilirsiniz.

2. Adım

Meditasyona başlamak için öncelikle rahat bir şekilde oturun. İster yerde bağdaş kurarak isterseniz de sandalyede oturarak meditasyon yapabilirsiniz. Eğer yerde oturmak size rahat hissettirmiyorsa bir yastık kullanabilir veya sırtınızı duvara yaslayabilirsiniz. Oturma esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli husus baş ve omurganızın hep dik ve rahat olmasıdır.

3. Adım

Gözlerinizi yumuşak ve rahat bir odak sağlayacak şekilde serbest bırakarak başlayın. Burnunuzdan derin bir nefes alın, ağzınızdan verin. Daha sonra nefesinizi akışına bırakın, normal nefes almaya devam edin. Hayata bir mola verdiğinizi düşünün ve o an var
olmanızın keyfini çıkarın.

4. Adım

Baş ve omurganızın dik durduğundan emin olarak farkındalığınızı ayaklarınıza kaydırın.  Ayaklarınızın nasıl hissedildiğini fark edin. Daha sonra nazikçe vücudunuzu aşağıdan yukarıya, başınıza kadar tarayın ve her bir bölgesinin tamamen gevşemesini sağlayın. Vücudunuzun her bir bölgesini nasıl hissettiğinize ve gergin bir nokta olup olmadığına dikkat edin. Gergin bir noktaya geldiğinizde, o bölgeyi rahatlatmak için gönül gözünüzü
kullanın.

5. Adım

Meditasyonun en ilginç noktalarından biri düşünceleri gözlemlemektir. Bunu yapmak için öncelikle sırtınızın hala dik olduğundan emin olun çünkü farkında olmadan kamburlaşabilirsiniz. Daha sonra kafanızdaki düşüncelerin farkına varın. Başlangıçta bu düşünceler çoğunlukla yapılması gereken günlük basit işleriniz olacaktır. Bunları düşünmeniz oldukça normal. Fakat bu düşünceler kafanızda gezinirken, dışarıda bulunduğunuzu ve sadece bir tanık olduğunuzu varsayın. Düşüncelerinizin geçip giderken onları sadece izlediğinizi düşünün.

6. Adım

Son adım meditasyonu bitirme adımıdır. Düşüncelerinizi gözlemledikten sonra, bir süreliğine farkındalığınızı kalbinize geri kaydırın ve burada kalın. Daha sonra kendinizi yavaş yavaş çevrenize adapte edin. Ardından, gözleriniz kapalıysa yumuşak bir şekilde açın. Yerinizden yavaşça kalkın ve gününüze kaldığınız yerden devam edin.

Çoğu şeyi öğrendiğine göre… E hadi ne duruyorsun ! Giy kıyafetlerini yak mumlarını meditasyon yapmaya başla.

ETİKETLER: