28 Haziran 2024

19 yıl yaşadı, cadı diye idam edildi!

Avrupa'nın simgesi, 19 yaşında cadılıkla itham edilip öldürülen Jeanne D'arc'ın hikayesini sizler için derledik. Küçük bir kalp, büyük bir başarı... 19 Yıla neler sığdırmadı ki...

116 yıl boyunca Fransa ve İngiltere arasında süren Yüzyıl Savaşları 2 milyon 300 bin ile 3 milyon 300 bin arasında kişinin ölümüyle sonuçlanmıştı. Yüzyıl Savaşları‘nın en kanlı dönemlerinde 1412’de Domremy adlı bir köyde bir çiftçinin kızı olarak dünyaya gözlerini açan Jeanne D’arc’ın adını kahramanlık destanlarına yazdıracağını doğduğu günlerde kim tahmin edebilirdi ki…

Onu diğer yaşıtlarından ve hemcinslerinden farklı kılan bir yanı vardı. Küçük kız sürekli tanrıdan emirler aldığını söylüyordu. Ona göre rüyalarına sürekli azizeler giriyor ve tanrının onu ülkeyi kurtarması için görevlendirdiğini söylüyordu. Köylüler ve ailesi onun bu  söylemlerine gülüp geçiyor, önemsemiyordu. Çok dindar bir çocuk olan Jeanne de bu süreçte sürekli kilisenin yolunu aşındırıp duruyordu.

On altı yaşına bastığında artık bir şey yapmadan durmaya tahammül edemeyip evden kaçmış ve zamanın bölge yöneticisi olan Robert de Baudricourt’un şatosuna kendisinin tanrı tarafından görevlendirildiğini Fransa’yı kurtarması için emrine asker verilerek savaşa katılması gerektiğini söylemek için gitmişti. Ne yazık ki, Robert de Baudricourt küçük bir kızın rüyalarına göre hareket edecek bir adam da değildi. Jeanne’yi köyüne geri yollamıştı. Jeanne, köyüne dönse de vazgeçmemiş, sık sık Baudricourt’u rahatsız etmeye başlamıştı. Kızın ısrarlarına dayanamayan Baudricourt’ da en sonunda Jeanne’in emrine 6 asker vererek kralın da huzuruna çıkmasına onay verdi.

O sıralar VII. Charles İngilizleri püskürtmek konusunda ne yapacağını bilemez bir haldeydi. Jeanne ilahi bir görevi olduğuna kralı ikna etmişti ama önce dini bir sınavdan geçmesi gerekiyordu. Sınavı da geçen Jeanne dört bin kişilik ordusuyla Orleans’a doğru yola koyulmuştu. Savaşın en sert anında bile ön cephelerdeki askerlerle birlikte savaşarak onlara moral bile olmuştu. 

Büyük bir zaferle Orleans’tan dönen Jeanne’in aklında hep kuşatma altındaki Paris vardı. Orayı da kurtarmak istiyordu ama ne yazık ki Kral Charles, Jeanne’e çok az sayıda bir ordu verince Jeanne Paris’te büyük bir yenilgiye uğramıştı. Üstelik, İngilizler tarafından esir alınıp cadılık ve büyücülükle suçlanmıştı. Türlü işkencelerin ardından da kendisine yönelik tüm suçlamaların olduğu kağıdı imzaladıktan sonra da 30 Mayıs günü kendisi için kurulan alanda diri diri yakılarak idam edilmişti. Jeanne öldüğünde çok değil, sadece 19 yaşındaydı ve o 19 yıla kimsenin sığdıramayacağı kadar çok şey sığdırmıştı. 

Avrupa’da pek çok insan tarafından saygı duyulan Jeanne D’arc’ın adına 400 den fazla eser yapılmış, filmler yazılıp çekilmiş ve şarkılar bestelenmiştir. 

ETİKETLER: